ČEZ: Ornitolog v Temelíně kroužkoval ptáčky

30.04.2024 13:04 | Tisková zpráva

S maximální opatrností okroužkoval odborník z Jihočeského ornitologického klubu čtrnáct ptáčků v těsné blízkosti Jaderné elektrárny Temelín. Vše přitom sledovali žáci ze základní školy Waldorfská České Budějovice. Výskyt ptačích druhů kolem jihočeské jaderné elektrárny ornitologové sledují už šestým rokem.

ČEZ: Ornitolog v Temelíně kroužkoval ptáčky
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Pomocí zvuku z reproduktoru nejprve nalákat, pak do připravené sítě šetrně odchytit a nakonec na nohu nasadit kovový kroužek. Tak probíhalo kroužkování ptáků v parku kolem Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. Zkušený ornitolog drobné páčky opatrně držel za nožičky a dával si pozor, aby jim nezmáčkl tělíčko. Vlastní nasazení kroužku zabralo jen pár vteřin. „Každý kroužek obsahuje unikátní kód, který při dalším odchytu dá informaci především o pohybu konkrétního jedince. Tu informaci pak zpětně dostávám prostřednictvím Kroužkovací stanice Národního muzea, kde se tyto údaje sbíhají a sdílí i s okolními zeměmi,“ vysvětloval školákům Jakub Vlček, ornitolog z Jihočeského ornitologického klubu.

Do dvou sítí dohromady o velikosti přibližně čtyř fotbalových branek odborník opatrně odchytil čtrnáct ptáčků z devíti druhů. Kovový kroužek na pravou nohu dostal například strakapoud velký, králíček ohnivý, pěnice černohlavá nebo brhlík lesní. Vše přitom pozorně sledovaly děti ze základní školy Waldorfská. „Bylo to hezké, moc mě to bavilo. Nejvíc se mi líbil budníček, jen mě mrzí, že jsem si ho nemohl pohladit,“ svěřil se desetiletý Jakub Mikšátko.

„Moc jsem se sem těšila. Bylo to pěkné, pan ornitolog to dělal moc dobře, dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací. Nejvíc se mi líbila červenka,“ poznamenala jedenáctiletá Ester Bílá.
Temelínský zámecký park je pro ornitology oblíbeným místem. Ptactvo zde mapují už šestým rokem. V minulosti zde napočítali na čtyřicet druhů ptáků. Přítomnost blízké elektrárny malým ptákům vůbec nevadí, některé větší druhy jako například sokola naopak přilákala. Právě sokol stěhovavý zahnízdil na druhé nejvyšší stavbě v roce 2020. Za poslední dva roky už energetici přivítali čtyři sokolí mláďata. Celkově pak v širším okolí elektrárny ornitologové zaznamenali více než stovku ptačích druhů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Proč jste odpískali jednání o penzích?

Nemyslíte, že jste tím koalici nahráli na smeč, že bude tvrdit, jak ona něco prosadila, že vás přizvala k jednání, ale vy jste to odmítli? Kdybyste jednali dál, mohli jste předložit vlastní návrhy, možná by neprošli, ale bylo by evidentní, že jste je podali a chtěli jste reformu, která je potřeba ře...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Technologičtí giganti Google, Meta, Microsoft nebo Nvidia pod jednou střechou

22:04 Hospodářská komora: Technologičtí giganti Google, Meta, Microsoft nebo Nvidia pod jednou střechou

Praktické ukázky využití v podnicích, konzultační zónu a workshopy, na kterých si zástupci firem vyz…