Ombudsman: Pomoc obětem diskriminace je společný cíl ombudsmana i nevládních organizací

29.04.2024 19:02 | Tisková zpráva

Nevládní organizace pomáhají Romům, lidem s postižením, samoživitelkám nebo seniorům. Ombudsman proto pozval jejich zástupce k jednomu stolu, aby mohli sdílet své zkušenosti s pomocí obětem diskriminace. Právě nevládní organizace jsou totiž blíže lidem, mají jejich důvěru a lepší informace o překážkách, na které ve svém životě narážejí.

Ombudsman: Pomoc obětem diskriminace je společný cíl ombudsmana i nevládních organizací
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Praktické poznatky nevládních organizací i dalších pomáhajících pracovníků jsou pro ombudsmana cenný zdroj informací v oblasti rovného zacházení. Proto uspořádal kulatý stůl, na kterém právníci jeho kanceláře představili případy z oblasti diskriminace i další aktivity v této oblasti. Účastníci kulatého stolu naopak sdíleli zkušenosti z terénu. Tato výměna informací pomáhá ombudsmanovi, aby lépe zacílil právní podporu a dostal ji i k těm nejpotřebnějším.

Ombudsman za patnáct let existence antidiskriminačního zákona pomohl řadě lidí, kteří se stali obětí nerovného zacházení. Jedním z nich byl například svéprávný muž s mentálním postižením, kterému banka neumožnila samostatně nakládat s uloženými penězi. V minulosti se ombudsman zastal také ženy, které zaměstnavatel neprodloužil smlouvu kvůli jejímu těhotenství, nebo lidí, kteří měli problémy se vstupem do obchodů s asistenčním psem. Právě nevládní organizace v řadě případů přispějí k tomu, že se stížnost dostane k ombudsmanovi.

„Důležitou součástí naší práce je osvěta. Veřejnosti vždy vysvětlujeme, že ne každá nespravedlnost je zároveň diskriminace. Pokud už ale nějaké jednání naplní znaky diskriminace, kterou zákon zakazuje, poradíme, jak se bránit, uvedl ombudsman Stanislav Křeček. Tým ombudsmana například připravil online kurz antidiskriminačního práva, ve kterém na případech z vlastní praxe vysvětluje, co je diskriminace.

Ombudsman dostane ročně v průměru 400 stížností s námitkou diskriminace. Posoudí každý jednotlivý případ a vysvětlí dotyčnému, na co má právo. Informace ze stížností mu navíc pomáhají navrhovat změny právních předpisů, plánovat výzkumy nebo přinášet nová témata na jednání s orgány státní správy.

 „Naším úkolem je pomoct nevládním organizacím chránit práva těch, kteří se chtějí proti diskriminaci bránit. Byly to právě nevládní organizace, které stály za mnohými případy ombudsmana. Podpora v individuálních případech navíc může přispět i k systémovým změnám,“ uvedl ve svém vystoupení zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm.

Účastníci kulatého stolu z řad pracovníků nevládních organizací diskutovali například o možnostech prokazování diskriminace. Především zmiňovali nedostatek důkazů o diskriminačním jednání, které se odehraje beze svědků. Stává se to třeba při jednáních na úřadech či v zaměstnání. Často si pomáhající organizace nemohou dovolit zaměstnat právníky, kteří by případy nerovného zacházení řešili. Právě v takových případech se nabízí spolupráce s ombudsmanem, kterému mohou případy svých klientů předat.

Setkání bylo jednou z akcí, které ombudsman uspořádal k připomenutí letošního patnáctého výročí přijetí antidiskriminačního zákona. Navázal tím také na pravidelná setkání se zástupci nevládních organizací, která probíhala v minulosti. Na podzim připravuje odbornou konferenci v Praze, která se bude věnovat také pomoci obětem diskriminace.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

20:48 Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

Na vysokých školách v Česku se v roce 2023 vzdělávalo 308,6 tisíc studentů, z nichž téměř pětinu tvo…