"Z výsledků vyplývá, že čeští politici jsou přesvědčeni o významném vlivu médií na politiku - největší má podle nich televize veřejné služby," sdělil koordinátor výzkumu Roman Hájek. Veřejnoprávní televizi podle něj přisuzují výraznou moc tři čtvrtiny dotázaných poslanců a senátorů. Komerční televize považuje za vlivné 60 procent členů parlamentu a seriózní tisk 52 procent oslovených politiků.
Část poslanců a senátorů se domnívá, že veřejnost ovlivňují také bulvární tisk, online média či sociální sítě. Facebook či Twitter pak považuje 90 procent z nich za nezbytnou součást politických kampaní a více jak tři pětiny za součást každodenní práce politika. "Význam sociálních médií je vnímán spíše v možnosti obcházet tradiční média, i když mírná většina politiků se domnívá, že mohou rovněž přinést politiku blíže občanům," uvedl Hájek.
Téměř polovina dotázaných politiků si myslí, že média mají negativní dopady na fungování demokracie. Podle čtyř pětin z nich dokonce podrývají důvěru v osobnosti politiků. Zhruba 72 procent věří tomu, že narušují i důvěru v politický systém.
"Navzdory těmto výtkám vnímají politici své vztahy s novináři převážně jako harmonický a spíše pracovní," uvedl Hájek. Dotazníkového šetření se podle něj účastnilo 82 poslanců a 28 senátorů. U většiny stran se podařilo provést rozhovory se zhruba polovinou jejich zástupců v parlamentu, mírně podreprezentované byly strany, které jsou součástí vládní koalice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: bra, čtk