Telička (ANO): Naše podniky někdy vůbec nemají ponětí o možnostech, které nabízí oběhová ekonomika

03.08.2016 5:26 | Zprávy

Jedním z velkých evropských ekonomických témat je tzv. oběhové hospodářství, které může v budoucnu zásadně změnit způsob nakládání se surovinami a přístup k designu a výrobě. Systém oběhového hospodářství počítá s co možná nejúčinnějším využíváním výrobků jako druhotných surovin za současného snižování objemu odpadu a negativních dopadů na životní prostředí. Tento systém bude výhodný pro spotřebitele, kteří budou moci výrobky využívat delší dobu, i pro firemní sektor, protože vytvoří řadu příležitostí v oblastech opětovného využívání výrobků, údržby a oprav, recyklace a poskytování servisních a dalších služeb.

Telička (ANO): Naše podniky někdy vůbec nemají ponětí o možnostech, které nabízí oběhová ekonomika
Foto: Petr Kupka
Popisek: Europoslanec Pavel Telička na přednášce pro studenty Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava

Jedním z problémů při plánovaném přechodu je nedostatečná provázanost rozhodujících aktérů, především výrobní sféry a finančních institucí. Pavel Telička proto přišel s návrhem na vytvoření platformy, jejímž prostřednictvím by mohli zástupci těchto sektorů sdílet informace a zkušenosti, identifikovat vhodné investiční příležitosti a v důsledku tak urychlit přechod na oběhové hospodářství. Evropská komise v polovině července zařadila tento návrh do užšího výběru projektů, které mají šanci na financování z rozpočtu EU.

„Při svých výjezdech do regionů jsem zjistil, že naše podniky někdy vůbec nemají důležité informace o možnostech a příležitostech, které oběhová ekonomika může přinést pro další rozvoj nového zpracovatelského sektoru. Právě tato skutečnost mě mimo jiné inspirovala k návrhu vytvoření platformy, kde by informace mezi sebou sdílely firmy, finanční instituce, ale třeba také Evropská komise, zkrátka veškeré subjekty, pro které je oběhová ekonomika příležitostí,“ říká Pavel Telička, který se ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) Evropského parlamentu zabývá oběhovou ekonomikou jako zpravodaj frakce ALDE ke směrnicím o odpadu a skládkování.

Cílem navrhované platformy je urychlení přechodu na oběhové hospodářství prostřednictvím financování vybraných projektů, zapojení dalších finančních institucí a investorů a v neposlední řadě také vytvoření nových obchodních modelů na bázi oběhového hospodářství. Pilotní projekt Pavla Teličky by tak propojit výrobní podniky a podnikatele, banky, investory, zástupce spotřebitelů, vědecké instituce a národní a evropské instituce.

Z osobního webu politika
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Požadujeme pro naše občany levné a dostupné energie

8:05 Rozvoral (SPD): Požadujeme pro naše občany levné a dostupné energie

Energetický regulační úřad zveřejnil návrh, kolik by měly od ledna stát jednotlivé položky na faktur…