Niedermayer (TOP 09): Snížení emisí bez nadměrného zatížení průmyslu

24.11.2016 9:16 | Zprávy

Evropský parlament včera hlasoval o nových národních emisních stropech pro látky znečišťující ovzduší. Výsledná dohoda je kompromisem mezi původním přísnějším postojem Evropského parlamentu a mírnějším postojem členských států v Radě.

Niedermayer (TOP 09): Snížení emisí bez nadměrného zatížení průmyslu
Foto: TOP 09
Popisek: Luděk Niedermayer

Evropský parlament včera hlasoval o nových národních emisních stropech pro látky znečišťující ovzduší, jako je oxid siřičitý, oxid dusíku, těkavé organické sloučeniny (ředidla, rozpouštědla, čistidla), amoniak a jemné prachové částice. Jedná se o značně nebezpečné látky, které mohou mít karcinogenní, mutagenní a toxické účinky (vznik rakoviny, dědičných chorob, poškození plodu v těle matky, poškození reprodukční schopnosti). Podle Světové zdravotnické organizace zemře každoročně na rakovinu plic způsobenou znečištěním ovzduší 223 tisíc lidí. Do roku 2030 se má přitom tento počet zdvojnásobit. Výsledná dohoda je kompromisem mezi původním přísnějším postojem Evropského parlamentu a mírnějším postojem členských států v Radě.

„Dosažený kompromis přispěje k výraznému zvýšení kvality ovzduší, a tedy zvýšení kvality života lidí, aniž by přitom znamenal nadměrnou zátěž pro průmysl. Velký kus práce při snižování emisí budou muset odvést zejména Polsko, Maďarsko a Rumunsko, které se dohodě bránily a trvaly na výrazně měkčích emisních cílech. Z celoevropské dohody o snížení emisí látek znečišťujících ovzduší budou mít jednoznačný prospěch obyvatelé některých našich příhraničních regionů, kteří jsou nyní vystaveni nadměrnému znečištění například z Polska. Novou emisní legislativu považujeme za dobrý příklad toho, jak EU přispívá ke zlepšování kvality života občanů. Bez zapojení Unie by bylo velmi obtížné na bilaterální nebo regionální bázi přimět země, které znečisťují vzduch zejména přes hranice, k větší odpovědnosti“, uvádí k dnešnímu hlasování europoslanci Luděk Niedermayer (TOP 09/STAN) a Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), zástupci české národní delegace v poslaneckém klubu Evropské lidové strany

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…