Štětina (VV): Větší zákonné jistoty ve zdravotnictví

17.01.2011 14:39

Za stejnou operaci stejné peníze od pojišťoven jak pro malé oblastní špitály, tak pro velké fakultní nemocnice. Větší zákonné jistoty a ochrana pro zdravotnické záchranáře. Právě o to bude v rámci reformy zdravotnictví usilovat poslanec za Věci veřejné Jiří Štětina.

Štětina (VV): Větší zákonné jistoty ve zdravotnictví

Na konci minulého týdne poslanec  Jiří Štětina, místopředseda zdravotního výboru parlamentu,  dostal na stůl balíček zákonů k reformě zdravotnictví z dílny ministra Leoše Hegera a jeho týmu.  Věci veřejné zdravotnickou reformu podporují a dosud zveřejněné body odpovídají jejich programu, neznamená to však, že nebudou  některé kroky ministra Hegera připomínkovat.  V případě stanovení standardu ve zdravotnictví, který tvoří jeden z reformních pilířů ministra Hegera, se taková připomínka týká znovuzavedení dohodovacího řízení pro stanovení ceny bodu a hodnoty lékařských výkonů. K tomu, aby bylo jasné, kolik si pacient připlatí ze své kapsy nebo z komerčního připojištění, měla by být legislativně stanovená všeobecně platná cena lékařského výkonu, myslí si Jiří Štětina.

„Cenu za výkon je třeba stanovit jednotně a ne jako dosud  preferovat fakultní nemocnice na úkor menších oblastních. Dnešní situace je taková, že za operaci žlučníku zaplatí pojišťovny například nemocnici ve Dvoře Králové 12 tisíc korun, zatímco Fakultní nemocnici Hradec Králové až 30 tisíc. Při tom čekací doba je v malé nemocnici malá nebo žádná, ale ve fakultní nemocnici si pacient počká  až rok a půl," popisuje Jiří Štětina.

Úprava pravomocí a povinností pojišťoven, která tvoří další základ chystané reformy,  by se podle poslance Štětiny měla týkat i oblasti lékové politiky, kde dnes dochází k velké nehospodárnosti.  Podle jeho názoru by měl nový zákon formou ministerské vyhlášky pojišťovnám stanovit  povinnost důrazněji regulovat zejména ceny nejmodernějších léků pro onkologické pacienty.  „Považuji za neúnosné, aby  v onkologických centrech fakultních nemocnic narostly během jednoho roku výdaje na léky na rakovinu o sto procent, jak je dnes běžné. Situace, kdy neexistuje žádná regulace, zneužívají  farmakologické firmy. Super drahé léky se pak běžně podávají i pacientům v posledním stadiu rakoviny, kde už není šance na zlepšení," popisuje poslanec Štětina, který se jinak podílel zejména na přípravě zákona o práci zdravotnických záchranářů.

Při přípravě zákona o zdravotnické záchranné službě se podle poslance Štětiny podařilo vyjasnit většinu diskutabilních bodů a je v podstatě hotový. Jedním ze sporných bodů  nich byla otázka financování  záchranné služby.  „Ministerstvo chtělo uzákonit, že záchranná služba bude buď příspěvkovou organizací, nebo akciovou společností, kterou bude ze dvou třetin vlastnit kraj. S tím jsem tvrdě nesouhlasil, na záchraně života ze smrtelného ohrožení se nesmí vydělávat," říká Štětina, který jako lékař dlouhé roky pracoval právě na záchrance. Několikrát byl sám v ohrožení života, ať už kvůli dopravní nehodě při výjezdu, nebo kvůli napadení ze strany pacienta, ostatně o podobných případech čím dál častěji referují  média.  Záchranáři nemají ze zákona nárok na ochranu jako veřejní činitelé, ale Štětina navrhuje, aby měli alespoň  statut úřední osoby s nárokem na výsluhy - podobně jako další složka integrovaného záchranného systému - hasiči.  „Je to stále ještě otevřená a sporná věc, kterou bude řešit ministerstvo práce a sociálních věcí. Souvisí to se zákonem o služebním poměru a musí se spočítat, kolik by zavedení výsluh pro záchranáře stálo. I kdyby  zdravotní záchranář v případě, že skončí v práci ze zdravotních důvodů, dostal kromě peněz z pojistky výsluhu třeba 10 tisíc korun, bylo by to dobré," říká.

Na rozdíl od ministerstva zdravotnictví by Jiří Štětina chtěl, aby šel zákon o zdravotnické záchranné službě do legislativního procesu samostatně co nejdřív, nikoliv jako součást celého reformního balíčku.  „Už dnes je prakticky připravený k vydání, během dvou měsíců může být připomínkován  a předán do legislativního procesu. Odhaduji, že by pak mohl platit od 1.června, nebo července. Pokud ale bude součástí balíku zákonů, jak si přeje ministerstvo zdravotnictví, nebude to dřív něž od ledna příštího roku," obává se poslanec Jiří Štětina.

Dále čtěte:

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

migranti

Dobrý den, prohlášení Nerudové o migrantech jsem taky nepobral. Ale můj dotaz zní, zda se ví, kolik je v ČR aktuálně migrantů? A co si myslíte o migrantech z Ukrajiny? Máme je přijímat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havlíček (ANO): Odmítáme stát se spolupachateli účetních experimentů

11:17 Havlíček (ANO): Odmítáme stát se spolupachateli účetních experimentů

Vyjádření na CNN Prima News k jednání o důchodech, publikované na svém veřejném facebookovém profilu