Grospič (KSČM): Významné výročí jihoslovanských národů

11.05.2021 4:31 | Zprávy

V posledních dnech si antifašisté a demokraticky smýšlející zemí bývalé Jugoslávie i celého světa připomněli výročí úmrtí osobnosti Josipa Broze Tito. Zemřel v roce 1980, 7. května, 5 minut po 15. hodině v lublaňské nemocnici, krátce před svými 88. narozeninami.

Grospič (KSČM): Významné výročí jihoslovanských národů
Foto: Vít Hassan
Popisek: Stanislav Grospič

V této osobnosti odešel zakládající člen Komunistické strany Jugoslávie, její vedoucí představitel od roku 1937 a jugoslávský premiér a prezident (1945 a 1953). Jeho jméno je spjato především v národně - osvobozeneckým bojem, který vedla partyzánská armáda mezi lety 1941-45 proti nacistickým a fašistickým okupantům a domácím fašistům (chorvatským ustašovcům a srbským četníkům i muslimské divizi SS Handžar).

Tito velel Jugoslávské lidové armádě (JNA) od 4. července 1941, 26. listopadu 1942 se účastnil ustanovení Antifašistického výboru pro národní osvobození Jugoslávie (AVNOJ). Partyzánským jednotkám se za pomoci Spojenců (Sovětského svazu a Velké Británie) podařilo vytlačit Osu z území Jugoslávie, porazit italské okupanty i monarchisty. Po volbách 11. listopadu 1945 byla ustanovena Federativní lidová republika Jugoslávie, federace rovnoprávných jihoslovanských národů, nahrazující disproporční a diskriminující uspořádání království.

Josip Broz Tito stál v čele jugoslávské vlády od 29. listopadu 1945 do 29. června 1963, prezidentem federace byl od 14. ledna 1953, kdy ve volbách porazil svého protikandidáta Ivana Ribara, což byl jeho partyzánský spolubojovník. Prezidentem pak volen opakovaně až do změny Jugoslávské Ústavy v roce 1974. Je dobré však říci, že si uvědomoval složitost situace a snažil se napřít úsilí na předání rozhodující prezidentské moci kolektivnímu orgánu.

Jak jsem již uvedl, od 4. července 1941 velel Lidové osvobozenecké armádě Jugoslávie, komunistickému hnutí jugoslávského odporu proti Němcům, chorvatským ustašovcům a Italům, a od 26. listopadu 1942 se účastnil významného postavení v protifašistickém výboru pro národní osvobození Jugoslávie (AVNOJ).
Titovi a jugoslávským partyzánům se díky jejich houževnatosti a odhodlání a podpoře spojenců, zejména Rudé armády a Velké Británie, podařilo odrazit Osu z území bývalé Jugoslávie. Porazili také Četníky (JVUO) generála Dragoljuba Mihailoviće, konkurenčního osvobozeneckého hnutí.
Po volbách 11. listopadu 1945 byl král Peter II prohlášen za propadlý a byla založena Federativní socialistická republika Jugoslávie. Kráčela pevnou cestou k jiné než kapitalistické společnosti a dá se říci, že i zosobňovala svá specifika, které často promítala i do často rozdílných názorů se Zeměmi kráčející stejným směrem. Nikdy však své základní hodnoty sociální spravedlnosti neopustil, byť se dá možná říci, že hledala „třetí“ cestu k jejímu naplnění v podobě socialistické společnosti. Zcela určitě směr této cesty určoval mnohonárodní charakter Jugoslávie a volba svým způsobem volného federativního uspořádání.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klán (KSČM): Fialova vláda je nejlepší na věčné časy

6:03 Klán (KSČM): Fialova vláda je nejlepší na věčné časy

Milí spoluobčané, je čas si připomenout, že žijeme v éře, která bude jednou zlatým písmem zapsána do…