Jakmile se něco relativizuje, tak to znamená, že s tím ten člověk není vyrovnaný
Nehodlá nikdy vytrhávat věci z kontextu. Materiály v archivech nepodávají celkovou výpověď o lidech. Musí se s nimi dále pracovat.
„Je vždycky důležité, aby měl ten člověk odvahu se k té minulosti přiznat. Jakmile se něco relativizuje, jakmile je zájem něco zametat pod koberec, tak to vždy signalizuje, že s tím ten člověk není vyrovnaný," řekl Herman v MfD.
Nedávno totiž vyšlo najevo, že světově uznávaný vědec a aspirant na Nobelovu cenu Jiří Bártek pašoval do ČSSR přístroje důležité pro výzkum rakoviny.
„Jak praví jedno indiánské přísloví, pokud člověk nestojí v mokasínech toho druhého, tak se asi těžko může vyjadřovat, jak by se zachoval v té které situaci," dodal.
Kdo nestojí v mokasínech druhého, neví, jak by se zachoval
Herman by ovšem profesora Bártka rád konfrontoval s jeho spisem. Poukázal ovšem na to, že komunistický režim je neschopný samostatného života, a tak musel vykrádat a parazitovat. Pašování nebo špionáž museli provádět konkrétní lidé, které získala vědecko-technická rozvědka.
Za naprosto zásadní považuje Herman to, pokud člověk projeví pokoru a rozhodne se o své minulosti mluvit s otevřeností.
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe