Hostem pořadu Českého rozhlasu Rádio na přání byl v minulém týdnu politolog Bohumil Doležal.
Ten se v něm vyjádřil nejen ke svému někdejšímu působení v politice a její současné podobě, ale i roli moderního českého národa v evropském kontextu, jeho vývoji i současným problémům.
Jen a jen svinstvo
A Doležal si v hodnocení české politiky rozhodně nebral servítky. "Vysoká politika se dá dělat opravdu jenom jako svinstvo," prohlásil politolog lapidárně s tím, že i přesto mu přijde pouze 15procentní podíl lidí, kteří se o politiku zajímají, jako příliš nízký.
Politolog v Českém rozhlase ale zavzpomínal i na své vlastní působení v politice, které zhodnotil se sobě vlastním sarkasmem.
Parlamentní neštěstí
"V parlamentu jsem byl nešťastnej, hlavní náplní mé činnosti bylo bloumání po chodbách," ironicky se pousmál Doležal s tím, že v devadesátých letech byla úroveň českého parlamentu velmi nevalná.
"Když jsem tam přišel, neměl jsem žádnou představu o tom, co parlament dělá," prozradil dále politolog, který se po svých negativních zkušenostech z parlamentu i Federálního shromáždění, kde též působil, odebral na vládu - v devadesátých letech působil coby šéf poradců tehdejšího premiéra Václava Klause.
Politické schopnosti? Nula
Tuto funkci si v rozhovoru pochvaloval, neboť podle něj nebyla politická, ale spíše úřednická. "A moje schopnosti pro praktickou politiku jsou mizivé, takřka nulové," vysvětlil posluchačům Doležal, proč byl jeho odchod z parlamentu do vlády vítězstvím.
Politolog se ale v rozhlase hovořil kromě svých politických zkušeností a stavu politiky v současnosti také o jejím historickém zakotvení.
Klíčové 19. století
"Rozhodující bylo, jak se znovu vytvořil nový český národ začátkem 19. století, orientoval se na západ,ač s různými slabinami," popsal politolog ustavení moderního státu.
Ten se stal podle něj sice státem vyspělým, přesto však musí překonávat zavedené křivdy z minulosti.
Rozštěpení Češi
"Problém je v tom, že česká orientace byla určitým způsobem rozštěpena, to je vidět na Masarykovi," podotkl Doležal s tím, že právě Masaryk sice zdůrazňoval západní orientaci, zároveň mluvil o slovanství.
A rozštěpenost je podle politologa znatelná i v současnosti, kdy lze Česko považovat za jakýsi most mezi východem a západem Evropy.
Nechuť k radaru
"Z toho plyne nechuť k věcem jako je radar, neschopnost se rozhodnout, to máme v sobě," zauvažoval politolog nad původem nerozhodnosti české povahy.
Doležal podepsal Chartu 77 a podílel se na vydávání samizdatových časopisů a sborníků. Za minulého režimu pracoval v pomocných profesích, po revoluci se etabloval jako politolog.
Více čtěte:
Kritizujeme, a sami o řešení Romů jen žvástáme, píše Doležal
Foto: Wikipedie.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas