Klaus účelově přistupuje k historii, když vychvaluje 28. říjen, míní Pehe

30.10.2011 10:43 | Zprávy

Politolog Jiří Pehe se rozhodl analyzovat projev prezidenta Václava Klause 28. října. Poukázal především na to, že jde o podle prezidenta největší státní svátek a že je to oslava české státnosti.

Klaus účelově přistupuje k historii, když vychvaluje 28. říjen, míní Pehe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

„V projevu prezidenta Václava Klause u příležitosti 28. října letos zaznělo, že v ten den slavíme nesporně největší státní svátek. Vloni Klaus prohlásil, že 28. říjen je důležitý, protože v ten den v roce 1918 vznikla moderní česká státnost," vzpomíná politolog Jiří Pehe.

Z toho se snaží vyvodit několik závěrů. Především podle něj prezidentův projev skrývá symboliku, která vypovídá o českém přístupu k dějinám a vlastní identitě. Proto poukazuje na to, že nesmíme zapomenout, že 28. října 1918 nevznikla Česká republika, ale Československo, ve kterém už nežijeme.

„Těžko by se hledala názornější ukázka účelového přístupu k naší historii, než skutečnost, že o 28. říjnu mluví jako o „největším" svátku politik, který stát, jenž vzniknul v roce 1918, chladnokrevně rozbil spolu se svým slovenským protějškem Vladimírem Mečiarem v roce 1993," napadá Klause Pehe.

Související:
Slováci vznik ČSR oslavovali jen málo. Pro ně to není státní svátek

„K čemu se tedy přesně dnešní Česká republika hlásí, když nadále, na rozdíl od Slovenska, bombasticky oslavuje 28. říjen jako svůj největší svátek? Kdyby se oslavy soustředily na proměnu monarchie v republiku, byl by to srozumitelný argument, jakkoliv dnes v Evropě existuje řada konstitučních monarchií, které fungují lépe něž mnohé republiky," míní Pehe.

Kompletní komentář politologa Jiřího Pehe ČTĚTE ZDE

Ani vznik české státnosti podle politologa nemůžeme oslavovat. Už jen proto, že ta existovala již v Rakousku-Uhersku, ačkoliv ji Vídeň potlačovala. „V kontextu českých dějin je politicky i intelektuálně poněkud ošemetné oslavovat vznik údajné české státnosti v roce 1918 coby „největší" svátek, ale přitom se snažit jako další symbol české státnosti oslavovat Sv. Václava, který ve skutečnosti byl především symbolem českého příklonu ke spolupráci s německým prostorem, reprezentovaným v 10. století Svatou římskou říší, a potažmo symbolem čehosi, co bychom dnes nazvali evropskou integrací," vysvětluje na konec Pehe.

Čtěte více:

 Kompletní projev prezidenta Václava Klause ČTĚTE ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost ve věci klimatické žaloby

7:14 Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost ve věci klimatické žaloby

Nejvyšší správní soud dnes vydal rozsudek týkající se tzv. klimatické žaloby. Tu podaly zapsaný spol…