Sobotní protestní akce odborářů, kterým se nelíbí reformy současné vlády a chtějí jejich zjemnění a změny, vzbuzuje mezi veřejností i politiky již v předstihu velkou pozornost.
Svůj postoj k celé akci vzkázal z Kongresu v Aténách také bývalý šéf odborářů Richard Falbr. Podle něho je protest odborářů akcí, která může smysluplně rozpoutat boj proti současné vládní koalici. A ten bývalý odborář podporuje.
Protest? Proti vládě ideální
"Já předpokládám, že vláda padne sama od sebe, ale protest odborů plně podporuji, protože je to v současné době jediná akceschopná struktura, která dokáže argumentovat proti tomu, co dělá vláda," uvedl pro ParlamentníListy.cz.
Čtěte také:
Demonstranti blokovali Senát. Vzpomněl jsem na Marxe, řekl Štětina
Když se lidé bouří - ProALT podepsal imaginární demisi vlády
Protesty odborářů, kteří skrz ně zdůrazní nepopulární záměry současné vlády, podle něho mohou ještě více rozptýlit již tak frustrovanou náladu v české společnosti.
Kvůli vzteku mění program i TV, děsí se Falbr
"Myslím, že Češi jsou na tuto vládu navztekaní už dost. Toho je dokladem, že televize musela přerušit dnes ráno program, ve kterém lidé říkali jasně, co si o této vládě myslí," uvedl pro ParlamentníListy.cz Falbr. Právě Česká televize přitom v souvislosti s protesty odborářů chystá na sobotu speciální rozšířený zpravodajský blok.
V souvislosti se sobotní akcí Falbr zavzpomínal také na "svou" éru v čele ČMKOS. Právě za té prý stál u podobného protestu. "Po zorganizování stotisícové demostrace na Staroměstském náměstí se za 14 dní odporoučela Klausova vláda," připomněl a nastínil tak možný budoucí vývoj i současného kabinetu.
Sobotní akci zaštiťuje nová odborářská organizace s názvem České Spojenectví práce a solidarity (SPaS). Vystupuje jménem řady politických i společenských organizací, iniciativ a hnutí.
Čtěte také:
Nás neškrtnete! Křičel Paroubek, slepci, odbory a stovky dalších
Protivládní hnutí jde na věc. Bude tam televize, burcuje Pehe
Iniciativa ProAlt demonstrovala proti Jochovi
Společný jmenovatel pro nespokojené
Spojenectví není politickou stranou a nemá ani žádné takové ambice. Zajímavé ale je, že sdružuje poměrně rozmanitá politická uskupení, KSČM počínaje a Suvernitou Jany Bobošíkové konče.
Jeho členem je ale třeba bývalý šéf diplomacie Jan Kavan, který v úterý ParlamentnímListům.cz popsal cíle organizace.
„Já samozřejmě souhlasím s tím, že subjekty sdružené v SpaS mají naprosto odlišné politické programy, ale tady se nejedná o novou instituci, ani o společný politický program. Jednoduše se suverénní strany rozhodly sdružit do společné organizace, jejíž cílem a posláním je kritika vlády a její politiky reforem. Petici za odvolání vlády podporují strany s odlišnými programy. Prostě SpaS je společný jmenovatel pro nespokojené," řekl pro ParlamentníListy.cz Kavan.
Protest odborářů odstartuje v sobotu pět minut před dvanáctou od budovy ČMKOS. Přes křižovatku U Bulhara se postupně přesune až na Václavské náměstí.
K tématu:
Poslední varování profesorky: Začněte vládnout, jinak promluví ulice
Podle Kavana podporuje SpaS i sociální demokracie
Více čtěte:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas