„Já mám v otázce penzijní reformy jiný názor, než Věci veřejné. Jsem zastánce toho původního závěru Bezděkovy komise. Tedy, že bych také upřednostňoval sjednocení DPH na devatenácti až dvaceti procentech ve prospěch snížení odvodů do sociálního pojištění," dodal k tomu místopředseda „véček".
Důchodová reforma je jednou z priorit koalice, jež chce vyvedením části sociálních odvodů do soukromého pilíře omezit ztrátovost současného průběžného systému i diverzifikovat rizika penzijního spoření.
ODS chce dobrovolné spoření, ale může prý ustoupit
Občanská demokratická strana je sice připravena podpořit při přípravách penzijní reformy pět variant včetně povinného vyvedení prostředků ze současného systému, ale dává přednost dobrovolnému individuálnímu spoření, Řekl to začátkem ledna předseda ODS a premiér Petr Nečas s tím, že jeho strana je však vzhledem k naléhavosti reformy ochotná ustoupit.
„Jsme připraveni ke kompromisu. ODS má ale své podmínky," řekl Nečas k tomu, kdy by pro povinné vyvedení prostředků z průběžného systému strana zvedla ve sněmovně ruku. To by se prý stalo pouze v případě, pokud vznikne státní penzijní fond s konzervativní investiční strategií, bude zavedena skrytá identita střadatelů a poplatky se budou odvíjet dominantně od výnosů fondů, nikoli od objemu spravovaných aktiv.
Nejsilnější vládní strana dosud povinné důchodové spoření, jež navrhuje TOP 09, odmítala. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 představil svou verzi zahrnující povinné individuální spoření již v listopadu.
Odbory: Pojistné v celé výši, spoření ve fondech jen dobrovolné
Odbory již svůj názor k důchodové reformě představily již minulý týden na jednání tripartity. Jde jim o to, ponechat pojistné v celé výši ve státním důchodovém pilíři, v penzijních fondech spořit jen dobrovolně a s významným příspěvkem státu a podporou zaměstnavatelů.
„Navrhujeme nesahat na průběžný systém, protože ten je jediný, který funguje. Také odmítáme povinné pojištění, protože chceme dobrovolné. Penzijní reforma v našem pojetí by zkrátka byla za méně peněz více muziky," řekl dnes k tomu předseda Českomoravského odborového svazu (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.
Návrh odborů tkví v úpravě současného systému penzijního připojištění se státním příspěvkem. Do těchto fondů by si zaměstnanci odváděli tři až devět procent svého vyměřovacího základu.
K této částce by jim stát přispěl třetinu toho, co odvedli. "Tyto příspěvky by stát hradil ze zdrojů, s nimiž se nyní počítá na krytí opt outu. Bylo by to podle nás racionálnější a levnější," poznamenal k tomu šéf právního oddělení ČMKOS Vít Samek.
Odbory by v budoucnu chtěly řešit i otázku kapitálových fondů, jejich transformace u těch, co nesplňují již původní účely.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb