„Pana Sobotku nyní s dovolením chytím za slovo. Prohlásil, že pod tlakem a hrozbou stávky jednat nebude. Tak má příležitost, pod tlakem už nejedná," vzkázal Dušek Sobotkovi.
Odboráři tedy předpokládají, že horní komorou návrat k nižšímu zdanění benefitů v pátek projde. V opačném případě jsou odboráři připraveni k akci.
„Stávkové výbory nerušíme, všech pět stávkových lídrů se dokáže sejít během pár hodin," nastínil Dušek reakci na případné odmítavé stanovisko ODS a TOP 09, které mají v Senátu většinu.
Na rozhodování odborů ale nebude mít vliv případné Klausovo veto. S ním předáci v podstatě počítají. „Mě by pan prezident překvapil, kdyby začal konečně používat rozum," uvedl Dušek.
Dušek se s Klausem potkává od 90. let
Verbální výpady Duška vůči Klausovi mají svůj původ hluboko v devadesátých letech minulého století. Dušek stál tehdy v čele železničářských odborů, Klaus byl premiérem. V roce 1995 zarazil transformaci ČD, kdy se měly majetkově oddělit koleje od vlaků.
Na to přistoupil až poté, co ve Strakově akademii zasedli sociální demokraté. Nejvíce Dušek Klause potrápil v roce 1997 pětidenní stávkou na železnici, kdy se odborářům podařilo zastavit život v celé zemi. Výsledek? Zvýšení platů železničářům, poroučet se musel i tehdejší ministr dopravy.
Oba muži také podobně skončili ve svých funkcích během zahraničního pobytu na Balkánském polostrově. Zatímco Klausovi zlomil vaz tzv. Sarajevský atentát, spojený s podivným financováním jeho ODS mrtvými Maďary a tichomořskými domorodci, Duška odboráři odvolali při jeho pracovní cestě v Řecku, důvodem mělo být velkorysé nakládání s obsahem odborářské pokladny.
Související:
Dušek: Česko možná čeká naomezená stávka
FOTO: Poslanci se hádali o benefity
Koláž: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Mašek