Spojení Vitáskové a Úsvitu začalo vznikat již na podzim roku 2014, kdy poslanci Úsvitu začali tvrdě vystupovat proti připravované novele energetického zákona, který nechtěla ani Vitásková. Úsvit tvrdil, že novela povede ke zdražení plynu a elektřiny a omezení nezávislosti ERU. Loni v létě musel ministr Mládek ve Sněmovně nejprve předsedovi klubu Úsvitu Černochovi slíbit, že nepřipustí zvýšení cen energií, aby Úsvit přestal Poslaneckou sněmovnu obstruovat a okleštěná novela energetického zákona mohla být přijata. Z novely energetického zákona především vypadl paragraf, který nařizoval výkup pozemku pod plynovody, a který by tedy plynárenským společnostem zvýšil náklady, a tím by došlo ke zdražení plynu dle ERU až o 20 %.
Úsvit a Vitásková však spolupracují především v oblasti omezení dotací solárním baronům. Vitásková tvrdí, že její nedávné nepravomocné odsouzení na 8 a půl roku je účelovou politickou kriminalizací právě proto, že šlape fotovoltaické mafii na paty. Vedle Úsvitu se Vitáskové v této věci zastal i prezident Zeman.
Do Senátu Vitásková kandiduje prý s cílem pojmenovat zákulisí solární mafie a její napojení na politiky napřič politickým spektrem. S ohledem na utajované skutečnosti i závažnost sdělení chce k tomu využít ústavní výsadu zákonodárců tzv. indemnitu, tedy právo promluvit na plénu Senátu i Sněmovny beztrestně bez ohledu na obsah sdělení.
Nyní je jasné, že Alena Vitásková, která nikdy nebyla v žádné politické straně ani dle svých slov neměla podobné ambice, s Úsvitem opravdu spolupracovat bude.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový