Z aktuálních výzkumů veřejného mínění, které se zabývají volebními preferencemi, vyplývá, že voličů komunistů přibývá. Co se týče absolutního hlediska, jejich počet ale zřejmě neroste. Jen se už řada Čechů 22 let po revoluci přestává stydět za to, že do volebních uren plánuje vhodit hlas právě pro ně.
Více k výzkumům ZDE
Říjnový výzkum agentury SANEP dokonce odhalil, že kdyby probíhaly volby do Sněmovny v říjnu, Česko by čekala zřejmě výhradně levicová vláda. ČSSD by volilo 30,5 procent lidí, komunisty dokonce 14,8 procent. Stali se tak třetí nejsilnější stranou.
Související:
-
Filip v Haló novinách: Hvězdu ve znaku má Slavia i pivo Heineken
-
Bulvár hodnotí: Stávka odborů byla fiasko. Haló noviny tvrdí opak
Podle politologa Bohumila Doležala je zvyšování komunistických preferencí logické. Více než dvě desetiletí po revoluci už totiž Češi na zvěrstva páchaná touto stranou pozapomněli. Do věku voličů už navíc dorostli i ti, kteří je nezažili.
-
Komunisté by měli jen o čtyři procenta méně než ODS
Komunisté v izolaci. Dobře pro ně
"Ta strana nebyla po roce 1989 nikdy zakázána, přesto byla jaksi v izolaci. Do ničeho se tak nemohla namočit, pro mladé je de facto čistá," řekl ParlamentnímListům.cz.
O tom, že by komunistické voliče mohla odlákat některá z nových stran, třeba Suverenita, nebo partaj exšéfa ČSSD Jiřího Paroubka s názvem Národní socialisté - nová levice 21. století, ale pochybuje. A navíc - pokud by se tak stalo, byla by to prý cesta od desíti k pěti.
Bobošíková jako záchrana před komunistickým ďáblem? Blbost
"Jestli někdo přestane volit komunisty a začne volit Paroubka nebo Suverenitu, tak je to možná ještě horší," řekl redakci Doležal. "Tyto strany rozhodně nejsou záchrana před pomyslným ďáblem zvaným KSČM," dodal odborník s tím, že jedna ze stran stojí za osmnáct, druhá za bez dvou za dvacet.
Více o názorech politologů ZDE
Příklon ke KSČM v současné době je ale dán zejména tím, že lidé jsou nespokojeni se současným stavem vrcholné politiky a rostoucí nespokojeností s vládou. "Čím více radikálně pravicové kroky dělá vláda, tím více voličů nahání do náruče radikální KSČM," míní politolog Jan Bureš.
SLEDUJEME téma: Zákaz KSČM
"Pokud chce Paroubek a Bobošíková oslovit voliče KSČM, musí zvolit radikální levicovou rétoriku. I tak je ale otázka, kolik voličů mohou KSČM odlákat," dodal. Komunisté mají totiž velmi stabilní elektorát, a tak je těžké někoho zviklat, aby přešel na jiný politický břeh.
Podle sociologa Jana Herzmanna z agentury Factum Invenio, potenciál pro přetažení voličů je. Zejména mezi dvěma levicovými stranami. "Je tu prostor mezi ČSSD a KSČM, potenciál až deset procent," řekl redakci.
TOPka pohořela
Komunisté se v říjnových výzkumech dostali na pomyslnou třetří příčku. Předstihli tak i vládní TOP 09, která se umístila až na čtvrtém místě.
Čtěte také:
- Grebeníček (KSČM): Pikolík kmotrů a sponzorů
- Vnitro už má expertizu k zákazu KSČM. Závěry tají
- Zákaz komunistů: Tolik dostane zaplaceno syn disidenta
- Petr Uhl varuje pravici: Zničíte komunisty a diskreditujete se
- Pravicoví grázlové, primitivové. Grebeníček o zpackaném zákazu KSČM
- Vnitro se zajímá o KSČM. Hledá důkazy, zda stranu zakázat
Ilustrační foto: Hans Štembera
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jana Šulcová