Z Jeseníku nad Odrou vysílala Česká televize další předvolební speciál před komunálními volbami s moderátory Václavem Moravcem a Zuzanou Tvarůžkovou. Ústředním tématem pořadu byly povodně, konkrétně především bleskové povodně z roku 2009. V pořadu o zuřících živlech diskutovali ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček (nez.), Karel Drbal z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka a další hosté.
Toto zdržuje realizaci protipovodňových opatření
Proč se nedaří realizovat řada protipovodňových opatření v potřebném čase? Dochází ke zdržení často? „Setkáváme se s tím poměrně často, problém bývá ve vyřešení majetkoprávních vztahů,“ prozradil ministr, podle něhož s postupujícím časem ustupuje strach z povodně. Lidé by se ale měli k problému postavit čelem a říci: ano, já jsem připraven ten pozemek odprodat. Spory s vlastníky oddalují provedení potřebných kroků.
„Pokud mě paměť neklame, tak jsme ještě nikdy nesáhli k vyvlastnění, pokud šlo o projekt protipovodňové ochrany,“ upozornil ministr. Podle jeho názoru by bylo nejlepší, kdyby ve sporech mezi státem a vlastníky pozemků rozhodoval soud. „Já mám osobní zkušenost, že stát pošle občanovi dopis a občan musí vyhovět. Takhle už to ale nefunguje,“ podotkl ministr.
Drbal ve studiu prohlásil, že pracovníci ústavu jsou si tohoto stavu vědomi a monitorují situace v krizových bodech. Sledovaných bodů je prý téměř deset tisíc. Přesto hovořil o tom, že by krajina měla projít takovými úpravami, aby se obyvatel podobná krizová situace, jako byla ta z roku 2009, tolik nedotkla. „Objem vody, který spadne na území ČR, se nebude měnit, ale bude se měnit distribuce srážek v průběhu roku,“ upozornil také Drbal. V témže roce se tak můžeme v budoucnu opakovaně setkat se suchem i povodněmi.
Machýček k tomu poznamenal, že jen první tři roky od zmíněných povodní se obec potýkala s odstraňováním následků po katastrofě. Obec se prý zabývá i přípravou projektů, které mají pomoci k ulehčení v případě dalších povodní, ale musíme mít na paměti, že to nejsou projekty, které by bylo možné realizovat ze dne na den.
Spor před kamerami: Jedná se s vlastníky pozemků?
Jeden z vlastníků pozemků, kterých by se plánovaná protipovodňová opatření měla dotknout, v debatě také vystoupil a podotkl, že vidí problém hlavně v komunikaci mezi Povodím Odry, obcí a vlastníky. „To jednání proběhlo jedno,“ upozornil účastník v pořadu. Upozornil navíc, že problém nemusí být v cenách pozemků. „Jednalo se o souhlas s výstavou na svém pozemku, nešlo o výkup pozemku,“ uvedl.
V pořadu k problému řekl své i pracovník Povodí Odry Břetislav Tureček. Zdůraznil, že jednání s občany se konalo víc a potřebné informace k projektu povodí byly k nahlédnutí u starosty Jeseníku nad Odrou. Podle něj tedy rozhodně není pravda, že by neprobíhala komunikace s vlastníky pozemků.
Péče o krajinu
Ministr Jurečka také starostům poradil, že mohou státu nahlásit ty zemědělce, kteří s patřičnou šetrností nepečují o krajinu a v důsledku toho dochází např. k nebezpečným půdním erozím. „Já bych tady nepoužíval přímo termín „nahlášení“, péče o půdu je i v zájmu samotných zemědělců,“ podotkl ministr. Stát už dnes podle ministra může postihovat zemědělce, kteří nepečují o krajinu, jak je třeba a to např. zkrácením dotací. Faktem prý ale také je, že v případě obrovských a rychlých dešťů se nikdy nepodaří zadržet všechnu vodu, ať děláte, co děláte.
V následujících šesti letech ministerstvo počítá s investicí 20 miliard korun z EU do protipovodňových opatření. Měly by vzniknout menší poldry, dojde na úpravu menších toků a podobně. Dnes opravdu potřebujeme jít do drobných opatření,“ zdůraznil Jurečka. Na druhé straně ale Česko čelí i dalšímu přírodnímu problému - fenoménu sucha. I před ním podle ministra nelze zavírat oči. K řešení této situace slouží větší přehrady. Do roku 2020 jsou podle Jurečky v plánu hned dvě vodní díla. Lidem by podle ministra pomohlo, kdyby stát přijal zákon o liniových stavbách.
Pozor na vězení
Důležitou roli hraje v otázce povodní Státní pozemkový úřad. Stát by podle ministra měl možná přibrzdit s prodejem státní půdy, aby mohl upravit strategii budování protipovodňových opatření či liniových staveb. „Dnes jsme v situaci, kdy prodáme půdu a za čtyři, za pět let ji opět vykupujeme,“ popsal panující stav Jurečka. „Já si myslím, že jsme té státní půdy za posledních dvacet let prodali poměrně dost,“ pokračoval. A pokud stát zbrzdí prodej půdy, zemědělci se musí obracet na soukromé vlastníky a buď si s nimi dohodnout pronájem anebo usilovat o odkup půdy. „Máme tady i problém systémový v souvislosti s prodejem státní půdy,“ poznamenal také Jurečka. Podle jeho názoru je třeba bránit se např. organizovaným skupinám spekulantů.
Na státním pozemkovém fondu, resp. dnes úřadu se podle Jurečky v minulosti děly podivné věci, ty teď řeší policie a ukáže se, jak to dopadne. Samo šetření už by ale dnešní pracovníky úřadu mělo motivovat k tomu, aby se chovali odpovědněji. „Aby neskončili za katrem, jak se říká,“ podotkl šéf resortu.
Zaplať Pán Bůh za restituce
V závěru pořadu došlo také na problematiku církevních restitucí. Obce často nemohly disponovat s pozemky, protože byly zatíženy právě restitučními spory. Dnes je ale situace lepší. Pokud jde o politickou stránku restitucí, tak zaplať Pán Bůh za ně,“ zaznělo ve studiu. Jestliže totiž církev jakožto vlastník drží určitý pozemek, je zároveň partnerem k jednání pro jiné subjekty. Naproti tomu prvních dvacet let po roce 1989 prakticky nebylo s kým jednat.
Jurečka v závěru pořadu také přislíbil pomoc starostům, kteří se ve spojitosti s restitucemi potýkají s případnou liknavostí Státního pozemkového úřadu. „Je to opravdu krajní varianta, ale mé číslo je k dispozici veřejně a každý starosta mi může zavolat a říct, pane ministře, tady to opravdu nefunguje,“ uvedl šéf resortu. Nabízí se ale otázka, zda teď ministrovi nebude telefon zvonit až příliš často.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp