„Demokracie válku nevedou. Proto musíme z Ruska udělat demokracii.“ Vědci sepsali strategii pro pád Putina

01.08.2022 13:55 | Analýza

Co s Ruskem, kdyby Putin padl? To je otázka, kterou si položila čtveřice akademiků a politiků z bruselského think-tanku. Nechtějí opakovat chyby z devadesátých let, které podle nich přivedly k moci Putina, ačkoliv většina viny je prý na straně Rusů. Pokud nebude Rusko demokratické podle jejich představ, nebude v Evropě bezpečno, tvrdí. Nicméně tyto představy by znamenaly vytvořit Rusko úplně jiné, než jaké Rusové znají. A přesvědčit je, že to tak má být.

„Demokracie válku nevedou. Proto musíme z Ruska udělat demokracii.“ Vědci sepsali strategii pro pád Putina
Foto: Repro ČT24
Popisek: Ruský prezident Vladimir Putin

Otázka „Co s Putinovým Ruskem?“ se pokládá téměř neustále. Ovšem poněkud vzácnější je otázka „Co s Ruskem bez Putina?“ Právě tu si položilo několik akademiků v Centru pro Evropská studia Wilfrieda Martense. Tento think-tank vede bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda a zabývá se podobnými otázkami ze středopravicového pohledu.

Konkrétně si akademici Andrius Kubilius, Vladimir Milov, Roland Freudenstein a Sergej Gurjev položili otázku, jak by vypadaly vztahy Evropy a Ruska, kdyby Rusko bylo demokratické. Kubilius je bývalý litevský premiér a v současnosti europoslanec, Milov pak ekonom a opoziční ruský politik, Roland Freudenstein pak šéfuje bruselskou odnož think-tanku GLOBSEC a Sergej Gurjev je profesor ekonomie z pařížského Instituts d'études politiques.

„Je nutné mít tuto strategii připravenou, aby EU mohla Rusům ukázat, i teď v čase války, že je naděje na normálnější život, pokud by došlo k transformaci Ruska. Ale aby se cokoliv z toho stalo, tak musí Putinovo Rusko prohrát válku na Ukrajině,“ uvádí autoři.

Kvůli rozpoutání války na Ukrajině považují autoři režim v Kremlu za totalitní a tvrdí, že i když západní lídři byli ochotní v obavách o bezpečnost Ruska s Putinem diskutovat v dialogu, tak Putin začal nevyprovokovanou válku, která destabilizovala Evropu a ještě dlouho ji destabilizovat bude. A kladou si otázku, jak se mohou Rusové tohoto režimu zbavit.

„Historie nás učí, že demokracie většinou nevstupují do války. Na jednu stranu je to tím, že mají systém brzd a protivah, který jim obecně zabraňuje v tom, aby na světové úrovni působily chaoticky. A na druhou je to odporem racionálních voličů vůči vědomé podpoře politiků, kteří by je dostali do války s jinou demokracií a tak by podkopali výhody plynoucí ze socio-ekonomického propojení demokracií,“ píší autoři a usuzují z toho, že demokratické Rusko by válku s Ukrajinou nevedlo. A že demokratické Rusko by bylo v zájmu EU, východního partnerství i v zájmu samotných Rusů, protože pak by s ním byla možná spolupráce v řadě témat jako je ekonomika, technologie či klimatická změna.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …