Na Albertově se krátce před jedenáctou sešlo několik stovek lidí. Byl mezi nimi i neformálně oblečený místopředseda končící vlády Richard Brabec (ANO). Zahlédnout v davu se dalo I jednoho z kandidátů na prezidenta České republiky a vysokoškolského učitele Marka Hilšera. Na udržení pořádku dohlíželo několik policistů.
Ještě po jedenácté hodině zelo pódium s českou vlajkou a nápisem „Kdo, když ne my, kdy, když ne teď“ prázdnotou. Akce začala oficiálním způsobem až ve 12, kd na pódium vystoupil pěvecký sbor Univerzity Karlovy a spustil studentskou hymnu Gaudeamus Igitur. Poté dostal slovo rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Zima připomněl, že 17. listopadu si připomínáme nejen rok 1989, ale také smrt studenta Jana Opletala a pekařského učně Václava Sedláčka.
V tento den si podle rektora UK připomínáme, že o svobodu a demokracii musíme pečovat. „Já věřím, že kdyby svoboda a demokracie byla v této zemi ohrožena, tak se zde sejdeme znovu,“ poznamenal Zima. se řadě svobodomyslných lidí zdá, že nedopadla dobře prezidentská volba a nedopadly úplně dobře ani jiné volby. Přesto hledí do budoucnosti s nadějí. „Svobodomyslným lidem se zdá, že se nepodařila volba prezidenta, že nedopadly dobře ty či ony volby, ale zdá se mi, že existuje řada důvodů pro to, abychom hleděli do dalších časů s nadějí,“ uvedl Bek. „Jistě zde existují určité tlaky na demokracii, ale přesto se domnívám, že je tady prostor pro rozvoj svobodného společenství,“ dodal Bek. V podobném duchu se posléze na pódiu vyjádřili i zástupci studentů.
"Já jsem pražská kavárna" a trikolóra za korunku...
Vzpomínková akce se na Albertově již druhý rok odehrála jen v režii studentů a tentokrát v rámci tzv. Festivalu svobody, který k listopadovému výročí probíhá po celé Praze. Záštitu festivalu udělila podle organizátorů i Knihovna Václava Havla, se kterou má co do činění miliardář a vlastník vydavatelství Economia známý z kauzy OKD Zdeněk Bakala.
V davu šlo zahlédnout vlajky Evropské unie i charakteristické EU balonky. Výjimkou nebyly ani odznáčky iniciativy Hate Free Culture. U stánku téměř zcela pokrytého vlajkou EU se daly za dobrovolný příspěvek zakoupit republikánské trikólory. Jedna z přítomných mladých žen si koupila trikolóru za jednu korunu a hned si vysloužila kousavou větu od kolegyně. „Tak to je extrémně trapné,“ utrousila na to konto její kamarádka. Na místě byly kromě toho i jednotlivé studentské stánky, kde si návštěvníci mohli prohlédnout jejich aktivity. Například stánek studentů práv zde nabízel návštěvníkům vhled do problematiky lidských práv. Na místě byli i novináři hned z několika médií. K vidění byl i školák, který reportérům TV Prima vysvětloval, jakou úlohu měl listopad 1989 na pádu komunistického režimu. V davu nechyběl ani muž v mikině, který šířil heslo „Je suis Pražská kavárna“. Počasí akci příliš nepřálo, silně pršelo.
Právě z Albertova se totiž 17. Listopadu 1989 vydali studenti na pochod Prahou. Od té doby se na Albertově konají vzpomínkové akce. Předloni pak byli studenti pobouřeni tím, že se na Albertov nedostali, protože tu pořádal akci prezident Miloš Zeman, který se ocitl na jednom pódiu s protiislámským aktivistou Martinem Konvičkou. O rok později se na Albertově konala opět studentská vzpomínková akce, pod záštitou Knihovny Václava Havla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž