„Návrat pachatele na místo činu“. Po výbuchu v Istanbulu padla z Turecka ostrá slova na adresu USA

14.11.2022 17:35 | Ze sítí

Turecko v pondělí obvinilo Stranu kurdských pracujících (PKK) z nedělního bombového útoku v Istanbulu, při němž zemřelo šest lidí. Ministr vnitra Suleyman Soylu uvedl, že za výbuch jsou nepochybně odpovědné PKK a syrské kurdské milice YPG. PKK své zapojení do výbuchu odmítá, žádná strana se k útoku zatím nepřihlásila.

„Návrat pachatele na místo činu“. Po výbuchu v Istanbulu padla z Turecka ostrá slova na adresu USA
Foto: rak
Popisek: Istiklalská třída v Istanbulu

Nedělní bombový útok v Istanbulu na rušné pěší třídě Istiklal si vyžádal 6 obětí a 81 raněných. Turecká policie během 24 hodin zadržela 47 osob včetně syrské ženy podezřelé z nastražení bomby. Podle ministra vnitra Soylua za útokem stojí kurdští ozbrojenci z PKK a syrských kurdských milic YPG.

Soylu podle informací agentury Reuters uvedl, že rozkaz byl vydán v Kobani, městě na severu Sýrie, kde turecké síly v posledních letech bojovaly s YPG. O této skupině Ankara dlouhodobě tvrdí, že je křídlem Strany kurdských pracujících.

PKK ve svém prohlášení na internetových stránkách popřela jakékoliv zapojení do útoku a uvedla, že se ve svých cílech nezaměřuje na civilisty.

Turecká policie mezitím označila za hlavní podezřelou Syřanku Ahlamu Albashir, která byla zadržena při nočním zátahu. Podle policie Albashir při výslechu vypověděla, že byla vycvičena kurdskými bojovníky a do Turecka se dostala přes severosyrské město Afrín.

Jeden z tureckých představitelů řekl, že není zcela vyloučena možnost, že za útok je zodpovědný Islámský stát. Útok vyvolal obavy, že by mohlo dojít k dalším podobným incidentům před volbami, které se mají konat v červnu 2023 a které podle průzkumů prezident Tayyip Erdogan po dvou desetiletích u moci by mohl prohrát.

Turecko provedlo tři vpády do severní Sýrie proti YPG a Erdogan uvedl, že letos se chystá další operace. PKK vede povstání proti tureckému státu od roku 1984 a při střetech bylo zabito více než 40 tisíc lidí. Turecko, Evropská unie a Spojené státy považují PKK za teroristickou organizaci.

Zato YPG se v Sýrii těší podpoře Spojených států a NATO v boji proti Islámskému státu, což Ankara ostře kritizuje. Mezinárodní společenství nedělní útok odsoudilo a vyjádřilo soustrast obětem, od Spojených států ale Turecko omluvu přijmout nechce.

„Ministr vnitra Sulejman Soylu říká, že soustrastné poselství USA je jako návrat vraha na místo činu,“ napsal na twitteru turecký redaktor deníku Middle East Eye Ragip Soylu s tím, že podle ministra vnitra za útokem stojí PKK a spřízněná YPG. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda o „eko“ plastech. Televizní legenda nepotěší fanatiky

22:06 Pravda o „eko“ plastech. Televizní legenda nepotěší fanatiky

„Dělají to, jen aby se cítili dobře,“ říká novinář John Stossel o environmentálních organizacích vyb…