USA radila předchozí řecké vládě Syrizy, aby neútočila na Německo a projevila ochotu k reformám ještě předtím, než mělo dojít k uzavření dohody na třetí záchranný balíček pro Řecko. Deník Kathimerini tuto informaci zjistil z kopie tajného telegramu, který zaslal řecký velvyslanec v USA Christos Panagopoulos.
Panagopoulos poslal 16. července telegram, ve kterém shrnul vztahy mezi oběma zeměmi. Ze zprávy je zřejmé, že USA velmi chtěly, aby Řecko zůstalo členem eurozóny a „důsledně poskytovaly rady, jaké by měla vláda vedená premiérem Alexisem Tsiprasem udržovat vztahy se zbytkem eurozóny“.
USA například poradily Řekům, aby neútočili na německou vládu a snažili se vytvořit alianci s Velkou Británií, Francií, Itálií a Rakouskem. Tyto země se mělo Řecko pokusit přesvědčit o svoji připravenosti k zavedení reforem a získat tak jejich podporu.
Velvyslanec ve zprávě dále uvedl, že Washington apeloval na geopolitický význam Řecka pro eurozónu a na důležitost seškrtání řeckého dluhu. Podle něj vláda USA podpořila Mezinárodní měnový fond v jeho snahách o odepsání části dluhu.
Údajně se USA zasadily o zdůraznění geopolitického úhlu pohledu i skrze NATO, kdy zástupce generálního tajemníka Alexander Vershbow řekl, že případný řecký odchod z eurozóny by mohl mít následky pro celou alianci a že mu „Grexit dělá starosti“. Důležité je zmínit, že jeho poznámka přišla poté, co se Rusko a Řecko dohodly na stavbě ropovodu.
Podle velvyslance byly po dobu vyjednávání Řecko a USA v těsném kontaktu v mnoha ohledech, včetně ministerstev financí i zahraničí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa