Aby si mohli dovolit cestu do Evropy, prodávají migranti své orgány

12.07.2016 7:04 | Zprávy

Cesta do Evropy výměnou za orgán? Zdá se vám to šílené? Ale i to je realita uprchlíků, kteří přichází ze severní Afriky. Píše o tom MF Dnes.

Aby si mohli dovolit cestu do Evropy, prodávají migranti své orgány
Foto: archiv T. Jirsa
Popisek: Imigranti v Makedonii

Svědectví nyní ochotně poskytuje Atta Wehabrebi, pašerák původem z Eritreje, kterého zachytila policie v roce 2014. Ten v současné době stojí před italským soudem a najevo vychází hrůzná fakta. Wehabrebi například uvedl, že uprchlíci, kteří si nemohou dovolit cestu do Evropy, jež vyjde asi na 15 tisíc eur, mohou prodat některý ze svých orgánů.

Jak však Wehrabrebi uvádí, slovo mohou je nadnesené. Migranti jsou prý často převezeni zpět do Egypta, kde funguje síť klinik na odebírání orgánů, nebo jsou dokonce v Itálii zabiti. Podle jeho výpovědi jsou oběti pak vhozeny do vody nebo, v případě, že jde o Itálii, pohřbeny v hlubokých podzemních sicilských šachtách.

Orgány prý bývají prodávány i v Evropě. Nejčastějšími oběťmi jsou prý ženy a děti. Mimochodem, italské charitativní organizace na začátku roku informovaly o tom, že loni v zemi beze stopy zmizelo na 10 000 uprchlíků do osmnácti let," uvádí MF Dnes.

Podle Globální iniciativy pro boj s obchodem s lidmi se nejvíce obchoduje s ledvinami a játry. 

Nakolik jsou Wehabrebiho svědectví pravdivá, se musí ještě prověřit, každopádně díky němu již například policie rozbila skupinu, která využívala cestovní pasy určené k likvidaci právě k pašování uprchlíků. A důkazy o Wehabrebi slovech ohledně prodeje orgánů se také leckdy objeví - v dubnu se na plážích v Egyptě například objevila těla rozřezaných devíti Somálců.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hrůza, děs a běs!“ Vánoce při pečení cukroví zhořkly. Stačil pohled na cenovky

4:44 „Hrůza, děs a běs!“ Vánoce při pečení cukroví zhořkly. Stačil pohled na cenovky

„Hrůza, děs a běs!“ Tak hodnotí ceny surovin na vánoční pečení důchodkyně Vlasta Šindelířová z Jind…