Holding Agrofert, dočasně odložený ve svěřeneckém fondu předsedy vlády, má pravděpodobně další problém. Dosud čerpá nárokové dotace, které EU vyplácí každému zemědělci podle velikosti plochy, na které hospodaří. V roce 2019 získal Agrofert na těchto dotacích 1,5 miliardy.
Podle polského eurokomisaře pro zemědělství Janusze Wojciechowského se evropská legislativa o střetu zájmů vztahuje i na nárokové dotace.
„Článek 61 se použije na provádění přímých plateb, včetně rozhodnutí, která členský stát přijal na veškerých úrovních v oblasti přípravy, auditu a kontroly,“ uvedl v prohlášení už letos v červenci. Na jeho slova upozornil Český rozhlas.
Úředníci Babišovy vlády sice tvrdí, že legislativa o střetu zájmů se nárokových dotací netýká, ale zdá se, že minimálně od roku 2018 je to jinak. Svým dotazováním to zjistil český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).
To by znamenalo, že dokud Andrej Babiš svůj střet zájmů, na který poukazují auditoři EU, nevyřeší, nebude dostávat ani nárokové dotace. A ty, které už dostal, bude muset český stát vrátit do unijní pokladny.
„Agrofert by na tyto platby neměl mít nárok, zatím se ale nikdo netváří, že by to chtěl řešit. Pokračuje tak stav, který je velmi riskantní. Evropská komise se totiž může jednoho dne probrat a přijít s tím, že jsme vyplatili tři miliardy na dotacích neoprávněně,“ okomentoval situaci Niedermayer.
Europoslanec za TOP 09 a spolu s ním např. exministr zemědělství Marian Jurečka, očekávají, že jak česká vláda, tak úřednici v Bruselu, začnou tuto otázku urychleně řešit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp