Andrej Babiš u pultíku mával tisícikorunou. Osmý pokus o schválení EET začal zvesela

22.01.2016 10:06 | Zprávy

AKTUALIZACE V devět hodin ráno opět začala sněmovní schůze, jež má řešit elektronickou evidenci tržeb (EET). Pravicová opozice ovšem tento zákon blokuje obstrukcemi a pokračovat v nich bude prý i tento pátek. Jako první se dnes v jednací síni dolní komory postavil za sněmovní pultík ministr financí Andrej Babiš (ANO), který o normu bojuje jako lev. „Scházíme se tady již poosmé,“ připomněl opozici dnes Babiš s tím, že poslanci dohromady prý již prodebatovali přes dva tisíce minut. Po jeho slovech si Sněmovna odhlasovala omezení řečnické doby poslanců.

Andrej Babiš u pultíku mával tisícikorunou. Osmý pokus o schválení EET začal zvesela
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Poslanci otevřeli další part, v němž jde o schvalování kontroverzní elektronické evidence tržeb (EET). V souvislosti s obstrukcemi pravicové opozice se ale opět neočekává, že by o vládním návrhu zákona hlasovali. Poslanci TOP 09 a ODS blokovali mimořádnou schůzi k evidenci dva prosincové pátky a první lednový pátek. Pro dnešek se předpokládá obdobný scénář.

Vláda si od elektronické evidence tržeb slibuje omezení šedé ekonomiky, a tím i narovnání podnikatelského prostředí a vyšší výběr daní – zhruba o deset až 15 miliard korun. Pravice naopak tvrdí, že evidence zničí hlavně drobné živnostníky, kterým ztíží práci a zvýší výdaje. Varuje také před možným zneužitím získaných dat.

TOP 09 předem ohlásila, že bude postupovat tak, aby sněmovna zákon nikdy neschválila. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dal tento týden najevo, že sněmovna EET zřejmě do konce ledna už nestihne schválit, přestože tomu před 14 dny ještě prý věřil.

"Scházíme se tady již po osmé. Ano, po osmé k diskusi o elektronické evidenci tržeb. Strávili jsme čtením tohoto zákona již 1 800 minut, obstrukcemi 330 minut, takže dohromady 2 130 minut, což je 35, 5 hodiny," řekl dnes ráno Babiš u sněmovního pultíku.

Vysvětlil také, že na rozdíl od registrační pokladny, ze které si musí finanční úředník stahovat data, má evidence tržeb tu výhodu, že poctivý podnikatel kontrolu za celý svůj život neuvidí, v důsledku čehož ušetří svůj čas a energii.

"Zopakovali jsme si zde také náklady pro stát, jelikož opozice si vytahuje čísla náhodně jako při losování Matesa. Pravda je taková, že náklady na vybudování IT systému nepřesáhnou 370 miliónů korun a provoz pak nebude stát více než 170 mil. korun ročně. A tato čísla se pokoušíme ještě snížit, takže příjem bude 18 miliard ročně," poznamenal.

„Chci, aby debata byla věcná a konstruktivní,“ řekl Babiš na konto opozice a pak se jal kritizovat projev předsedy ODS Petra Fialy při minulé schůzi. Fiala tehdy kromě jiného vyzdvihl, že opozice zcela neblokuje jednání Poslanecké sněmovny, prý pouze zvolila nejmírnější formu obstrukcí, ale nebrání nijak v chodu Poslanecké sněmovny.

„Poslanecká sněmovna může běžet normálně, jenom využíváme jednacího řádu tak, abychom zabránili jednomu jedinému bodu,“ poznamenal 8. ledna Fiala a připomněl, jakým způsobem by mohla vláda lépe vybírat daně, ovšem namísto toho zvyšuje počty státních úředníků.

Fiala tehdy také zopakoval, že v případě přijetí EET se ODS obrátí na Ústavní soud, neboť vládní koalice se připravuje na to, že stanoví pevné datum hlasování o elektronické evidenci tržeb, i když bude mít opozice zájem dál diskutovat.

Podle Fialy by měla koalice namísto zavádění EET přemýšlet o zjednodušení daňových zákonů, což však nedělá.

„Stát mi chce říkat, co si mám v hospodě dát a kolik bude stát minerálka a jak mám do té restaurace přijít oblečen: zda v reflexní vestě a kde se bude smět kouřit... A také, kdy mám chodit nakupovat. Do toho všeho totiž zapadá EET. Já si ale nemyslím, že tady má být stát, který bude řídit naše životy,“ poznamenal před 14 dny Fiala a hovořil také o „socialistickém inženýrství“ koalice.

"Pan předseda Fiala řekl, že jsme svědky vyvolávání jakéhosi umělého v realitě neexistujícího střetu mezi zaměstnanci na straně jedné a živnostníky a malými a středními podnikateli na straně druhé. A já s ním naprosto souhlasím. Nicméně, není to vládní koalice, kdo tento střet vyvolává. Je to právě opozice, která si hledá témata vytvářením umělých bariér a nálepek a šířením paniky," kritizoval lídra ODS dnes ministr financí.

Tisícovka a omezení řečnické doby

A později zpucoval dokonce minulou vládu ODS. „Každé rodině jste vytáhli z kapes ročně 12 tisíc... Měsíčně tisícikorunu,“ řekl dnes Babiš s tím, že opozice, když byla u vlády, tak zvýšila DPH z pěti na 15 procent. K tomuto účelu si Babiš vytáhnul tisícikorunu z kapsy a poslanců se tázal, zda tento papírek znají. „A podvodníci měli ráj,“ zdůraznil ještě ke své „tisícovce“ Babiš. „My ale daně vybíráme nyní lépe a žádám vás, aby přestali chránit podvodníky, kteří daně neplatí,“ dodal Babiš na konci svého dnešního půlhodinového projevu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

4:45 „Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

Je to největší příběh české politiky v letošním roce, současně se ale hodí na silvestra. Působení Ot…