„Bezpečnost letu Andreje Babiše (ANO) k absolutní moci v zemi, bez dělení se s jakýmkoli koaličním partnerem, garantovaná prezidentem Zemanem, je ohrožena. Do hry o Hrad na poslední chvíli vstoupil muž, jehož politická zkušenost a váha jsou srovnatelné se současnou hlavou státu. Mirek Topolánek je jediným kandidátem, který je zřejmě momentálně schopen Zemana v přímé volbě porazit,“ píše hned na úvod svého textu Pavel Páral.
Babiš se přitom netají tím, že Mirka Topolánka nemá ani trochu v lásce. Před prezidentskou volbou dokonce bývalého premiéra za ODS začal vykreslovat jako největšího zloducha české politiky. Donedávna byl v Babišových očích nevětším zloduchem předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Dnes už Babiš vnímá Topolánka jako větší hrozbu.
Topolánek je podle Párala zkušený politický harcovník, který může v politickém souboji s Milošem Zeman a Andrejem Babišem obstát. Komentátor v této souvislosti připomíná, že je to ten samý Mirek Topolánek, který se přece jen snažil něco udělat s kmotry v ODS a ve své snaze alespoň částečně uspěl. Tady někde se podle Párala zrodilo spojenectví Topolánka s Markem Dalíkem.
„Bylo to v roce 2004, kdy poslanec tehdejší Unie svobody Kořistka podal na Dalíka trestní oznámení, že mu v jedné ostravské restauraci ve společnosti dalšího lobbisty Jana Večerka nabízel desetimilionový úplatek a post velvyslance v Bulharsku za to, když bude ve sněmovně hlasovat proti důvěře nastupující vládě Stanislava Grosse. Policisté Dalíka s Večerkem zatkli a vláčeli v poutech před televizními kamerami vrtulníkem do Ostravy na výslech. Topolánek, tehdy šéf nejsilnější opoziční strany, byl dlouhodobě odposloucháván a byly mu lustrovány osobní účty v bance. Topolánek byl přesvědčen, že šlo o akci kmotrů v ODS, kteří se spojili s Grossem, aby ho odstavili z čela strany a do voleb, kde měla ODS šance na významné vítězství, vedl stranu jejich člověk. Dalík za spolupráci s Topolánkem prostě seděl ve vazbě a byl vláčen médii jako zločinec,“ připomněl komentátor.
Jistěže Marek Dalík ze spojenectví s Mirkem Topolánkem těžil a bohatl, ale někteří kmotři, jako Ivo Rittig, oslabili. Oslabil i Andrej Babiš, který byl od konce 90. let minulého století zadobře s ČSSD. Ta nebyla u moci a Babiš nemohl ze spolupráce se státem profitovat tolik jako dřív. Topolánek se o jeho podnikání zřejmě dozvěděl víc než většina lidí této země a dnes nechce nechat Babišovi neomezený prostor k vládnutí.
„Zdroje týdeníku Euro nakonec připouštějí, že Topolánek se chtěl tak jako tak do politiky vrátit, ale počítal až s další prezidentskou volbou a jeho názor skutečně změnila až aktuální situace. Schopnost pochopit, co se na politické scéně děje a jak se situace může vyvinout, je podstatou toho politického řemesla, o němž na své kandidátské tiskovce Topolánek mluvil a které jeho soupeři s výjimkou Zemana nejen neovládají, ale ani netuší, že existuje, a měli by se ho snažit naučit. Rozezlené reakce Drahoše a Horáčka na Topolánkovu kandidaturu to jednoznačně potvrzují. Ti lidé nechápou nejen to, že v druhém kole proti Zemanovi nemají vůbec žádnou šanci, ale ani fakt, že Topolánek bude sbírat nejen jejich, ale především Zemanovy voliče, mezi nimiž byli mimochodem z významné části i pravidelní voliči ODS,“ doplnil Páral.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp