„Čistky a zatýkání pokračují, včera šli další úředníci a důstojníci, dokonce 1577 univerzitních rektorů a děkanů. Politické strany se hlásily k trestu smrti, dokonce by měl platit zpětně, aby mohli být popraveni pučisté. Když to chtějí a schválí, trest smrti podepíšu, řekl Erdogan,“ všímá si Vodička a konstatuje, že stejně jako pučisté narazil Západ na zeď. Následně upozorňuje na tři hrozby.
„EU vzkázala, že Turci by si mohli zabouchnout dveře do Unie. A NATO dává zastřeně najevo, že by taky mohlo Turky odstřihnout. Věci se mají tak, že Unie hrozí, že Turkům sebere to, co jim odmítala dát třicet let a nikdy jim to nedá. A NATO vyhrožuje něčím, co by nikdy neudělalo už kvůli sobě,“ dodává Vodička. Všímá si toho, že turecké členství v Evropské unii je trapná historie, která se započala již v roce 1987.
„Ve skutečnosti je jasné, že EU Turecko tak úplně nechce. Členové to vědí, Turci taky, ale předstírá se dál. To, co se děje v posledních letech, je jakýsi důkaz kruhem: turecká zapšklost plynoucí z tohoto zacházení byla jedním z důvodů, proč se Turecko začalo měnit a natáčet jinam, což zpětně posloužilo jako dobrý argument, že si Turci to zacházení zasloužili a mohou si za to sami,“ dodává komentátor. Vyloučení z NATO je podle něj rovněž nesmyslné. Turecko je totiž bariérou, která stojí mezi Evropou a Blízkým východem.
„A pak je tady třetí hrozba, kterou by mohl Západ vytáhnout. Radši by to však neměl dělat. EU může vyhrožovat Turkům tím, že jim nedá de facto dohodnutý bezvízový styk. Ale to by bylo jako vyhodit spodek, když víme, že protihráč má eso,“ myslí si Vodička. Víza jsou totiž součástí výměnného obchodu, kdy jinak Turci pustí syrské uprchlíky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef