V poslední den svého úřadování Antonín Staněk provedl změny v Ústřední knihovnické radě. Tato nepříliš známá rada je poradním orgánem ministra kultury pro „koncepční záležitosti knihovnictví“. V jejím čele stál již od roku 1998 Vít Richter.
Zatímco Richterova Rada radila ministrovi, paralelně s tím existuje ještě „metodické a koncepční pracovišti pro systém veřejných knihoven“, kterým je Národní knihovna. Antonínu Staňkovi se zdálo, že tato dvojkolejnost příliš nefunguje, a proto rozhodl, že ředitel Národní knihovny bude současně předsedou Ústřední knihovnické rady.
Tuto změnu interpretoval dosavadní předseda Richter jako své odvolání, ačkoliv v Radě zůstává. Pro Deník N, který s kauzou přišel, pak uvedl, že důvodem nejspíš bude jeho „upozorňování na nešvary“ v Národní knihovně.
„Oni změnili statut a jednací řád, mě odvolali a nastavili to tak, že předsedou Ústřední knihovnické rady je ředitel Národní knihovny, kterého rovnou jmenovali,“ rozčiloval se Richter. Zkoumá prý možnosti, jak rozhodnutí ministra Staňka zvrátit.
Podporu mu vyslovila odborová organizace nazvaná Svaz knihovníků a informačních pracovníků. „Knihovnická obec je šokována a vyjadřuje Vítu Richterovi plnou podporu,“ napsala na svůj Twitter. Předseda svazu Roman Giebisch sedí s Richterem v knihovnické radě.
V Poslanecké sněmovně se proti Staňkovu kroku postavili Piráti. „S piráty apelujeme na vládu, aby byl tento krok důkladně prošetřen a došlo k objasnění odvolání předsedy Richtera,“ vydala prohlášení jejich poslankyně Lenka Kozlová. Ta požaduje návrat k původnímu systému, kdy si předsedu volili členové Rady mezi sebou.
A na svém Facebooku se vyjádřil též Michal Šmarda, kterého ČSSD navrhuje jako Staňkova nástupce. Prezident Zeman ale ještě nepotvrdil, že jej skutečně jmenuje.
Ministerský kandidát se rozepsal: „Letos mají knihovníci velké výročí. 100 let od přijetí zákona o veřejných knihovnách. Politici mohli využít tohoto výročí k osvětě, poděkování stovkám lidí po celé zemi za jejich obětavost a prosazení jejich spravedlivých požadavků. Místo toho přišla na konci července další zbytečná facka knihovnické profesi. Bez vysvětlení, bez diskuze“.
Staňkovy chyby se podle něj budou napravovat roky.
„Za ministerstvo se teď bohužel knihovníkům nemá kdo omluvit. Za sociální demokraty se jim tedy omlouvám alespoň já,“ vyřešil šalamounsky otázku svého mandátu. Lituje, že ČSSD neudělala pro knihovníky dost.
Jménem ČSSD pak Michal Šmarda vyslovil poděkování Vítu Richterovi, jehož dlouholeté práce si prý váží. „Věřím, že knihovnická veřejnost i Ministerstvo kultury bude mít v budoucnu možnost s Vámi spolupracovat,“ dodal muž, který by rád spojil s ministerstvem kultury i vlastní budoucnost.
Na svém druhém facebookovém profilu připojil Šmarda odvázanější komentář, ve kterém připomněl, že knihovníci jsou naštvaní, nikdo jim to řádně nevysvětlil, a to je chyba. A vše doplnil obrázkem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav