Horní komora Parlamentu, kterou nyní v novém složení vede sociální demokracie, tuto chystanou legislativu pravděpodobně stáhne. O zákon, který už platí na Slovensku, usilovala Konfederace politických vězňů jako o morální satisfakci.
Nedomyšlená pocta
O možném zpětvzetí rozhodl senátní organizační výbor na návrh Jiřího Dienstbiera (ČSSD), který spolu s Petrem Pithartem (KDU-ČSL) patřil mezi kritiky normy. Proti byla i řada historiků, kteří normu odsuzovali jako nedomyšlenou a moralistní.
Tvůrci zákona v čele s bývalým místopředsedou horní komory Jiřím Liškou (ODS) normu zamýšleli právě jako morální ocenění těch, kteří se s nasazením života i majetku aktivně postavili komunismu.
Hrdinové pomalu ubývají
"Je nejvyšší čas, aby byl tento zákon přijat, protože politických vězňů ubývá, a myslím si, že pokud by se našly další důvody, proč jej nepřijmout, tak by se mohlo stát, že by se ho již nikdo nedočkal," řekl pro ČTK Liška.
Předloha, o jejímž osudu se rozhodne na středečním zasedání Senátu, počítá s tím, že bojovníci proti komunismu by měli mít podle míry svého zapojení nárok na osvědčení účastníka protikomunistického odboje nebo odporu, což by v praxi znamenalo možnost získat status válečného veterána.
Čtěte také:Nečas: Vládní podpora protikomunistického odboje je jednoznačná
Paumer si před smrtí pochvaloval, že lidé volili pravici
Foto: Ondřej Leinert
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jac