Pátrání po rodině iráckých uprchlíků Georgise Batta nebylo jednoduché. „Máme striktně zakázáno poskytovat jakékoli informace. Rozhodlo o tom naše vedení,“ uvedla pro novináře tajemnice Evangelické jednoty bratrské v saském městečku Herrnhut. Právě zde se nyní rodina usídlila, o její existenci však neví ani obyvatelé městečka. Náboženská obec totiž nechce riskovat, že dorazí odpůrci migrace. Klid azylantů střeží i improvizovaná ochranka herrnhutských věřících.
„Pochybuji, že tady žije někdo z Iráku,“ potvrzuje novinářům utajení rodiny majitel restaurace s kebabem Mehmet Can. Starosta města Wilem Riecke pro změnu o uprchlících nechtěl vůbec hovořit.
Battovi do Česka přišli letos v lednu. Přistěhovali se v rámci projektu Nadačního fondu Generace 21. V dubnu však přesídlili do Německa, protože v Česku se jim nelíbily životní podmínky. O ubytovně hovořili jako o přemalovaném kravínu, stěžovali si na špinavou vodu i šmírování na záchodě. Reakcí Česka na nevděk Iráčanů bylo zastavení programu na přesídlování křesťanů.
„Když člověk udělá životní chybu, snaží se najít jakýkoli způsob řešení. Takže to chápeme, i když neříkají pravdu. Udělali chybu a pravděpodobně si i zkazili život,“ uvedl Martin Frýdl z Nadačního fondu Generace 21 k rodině Battových. Jak to tak ale vypadá, tak zle se rodina mít nebude – německé úřady vezmou pod ochranu skoro každého, kdo předtím disponoval církevním azylem.
Rodina odešla do Drážďan, ale zdejší soud rozhodl o navrácení zpět do Česka. Battovi však následně požádali o církevní azyl, jejž na konci července získali. Důvodem azylu bylo prohlášení evangelíků, že by rodinu mohlo čekat vyhoštění z Česka do Iráku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef