Češi nám dávali špinavou vodu a šmírovali nás na záchodě, vyprávěli v Německu „uprchlí uprchlíci“. Novináři zjistili, jak žijí teď, ale bylo to náročné

15.08.2016 8:25 | Zprávy

O Iráčanech, kteří ze své domoviny uprchli do Česka, následně však z důvodu nespokojenosti vyhledali Německo, informuje časopis Týden. Rodina pana Batta však nezůstala ani v Drážďanech a stěhovala se potřetí. Zkomplikovala si tak cestu k azylu.

Češi nám dávali špinavou vodu a šmírovali nás na záchodě, vyprávěli v Německu „uprchlí uprchlíci“. Novináři zjistili, jak žijí teď, ale bylo to náročné
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V calaiské džungli

Pátrání po rodině iráckých uprchlíků Georgise Batta nebylo jednoduché. „Máme striktně zakázáno poskytovat jakékoli informace. Rozhodlo o tom naše vedení,“ uvedla pro novináře tajemnice Evangelické jednoty bratrské v saském městečku Herrnhut. Právě zde se nyní rodina usídlila, o její existenci však neví ani obyvatelé městečka. Náboženská obec totiž nechce riskovat, že dorazí odpůrci migrace. Klid azylantů střeží i improvizovaná ochranka herrnhutských věřících. 

„Pochybuji, že tady žije někdo z Iráku,“ potvrzuje novinářům utajení rodiny majitel restaurace s kebabem Mehmet Can. Starosta města Wilem Riecke pro změnu o uprchlících nechtěl vůbec hovořit. 

Battovi do Česka přišli letos v lednu. Přistěhovali se v rámci projektu Nadačního fondu Generace 21. V dubnu však přesídlili do Německa, protože v Česku se jim nelíbily životní podmínky. O ubytovně hovořili jako o přemalovaném kravínu, stěžovali si na špinavou vodu i šmírování na záchodě. Reakcí Česka na nevděk Iráčanů bylo zastavení programu na přesídlování křesťanů. 

„Když člověk udělá životní chybu, snaží se najít jakýkoli způsob řešení. Takže to chápeme, i když neříkají pravdu. Udělali chybu a pravděpodobně si i zkazili život,“ uvedl Martin Frýdl z Nadačního fondu Generace 21 k rodině Battových. Jak to tak ale vypadá, tak zle se rodina mít nebude – německé úřady vezmou pod ochranu skoro každého, kdo předtím disponoval církevním azylem.

Rodina odešla do Drážďan, ale zdejší soud rozhodl o navrácení zpět do Česka. Battovi však následně požádali o církevní azyl, jejž na konci července získali. Důvodem azylu bylo prohlášení evangelíků, že by rodinu mohlo čekat vyhoštění z Česka do Iráku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Odporné.“ Zavrhli diplomacii, protože chtěli válku. Ukrajinci budou Západ nenávidět, tvrdí profesor

10:18 „Odporné.“ Zavrhli diplomacii, protože chtěli válku. Ukrajinci budou Západ nenávidět, tvrdí profesor

Glenn Eric Andre Diesen, norský politolog, má za to, že Američané vlastně dlouho plánovali, jak jedn…