Česká ekonomika? Je to prý mnohem horší. Raději nečíst

04.08.2020 14:20 | Zprávy

MF Dnes v posledních dnech přinesla v názorové rubrice značně rozdílné pohledy na ekonomickou situaci v České republice. Národní ekonomika poklesla meziročně o téměř 11 %. K tématu se na stránkách Mladé fronty vyjádřila známá jména. Ekonomka Ilona Švihlíková a Hana Lipovská s Janou Bobošíkovou z Institutu svobody a demokracie. Jaká jsou východiska z krize a je vůbec naše situace tak špatná, jak se zdá? Vicepremiér Karel Havlíček vidí obrovský propad ekonomiky jako přijatelný ve srovnání s ostatními zeměmi a premiér Babiš je, co se týká rozpočtu, optimistou.

Česká ekonomika? Je to prý mnohem horší. Raději nečíst
Foto: pixabay.com
Popisek: Krize - ilustrační foto

Lipovská s Bobošíkovou si kladou otázku, zda svým tvrzením také věří. Ve svém příspěvku píší: „Jediná tvrdá data, která máme k dispozici, vykreslují pokles HDP více než dvojnásobně hlubší. Ministerstvem financí zveřejněné daňové příjmy státního rozpočtu totiž klesly ve druhém čtvrtletí meziročně o 20 procent, což při hrubém propočtu odpovídá poklesu ekonomiky o 25 procent, nikoliv jen přijatelných 10,7.“ Vládní koronavirová politika je podle nich destrukční a na trhu práce vzniká nová kategorie občanů tzv. placení nepracující. Počet nepracujících je prý mnohem vyšší než deklarovaná nezaměstnanost 2,6 procenta a tento nepoměr mezi čísly a realitou umožňuje vládě vytvářet přehnaně pozitivní očekávání.

Lipovská s Bobošíkovou apelují na politiky, ekonomy a analytiky, aby se nenechali ukolébat přehnaným optimismem vlády. Jakýkoliv optimismus je podle autorek falešný ve světle nového evropského záchranného plánu. „Už nejsme ekonomikou ani tržní, ani sociálnětržní. Znovu se stáváme ekonomikou centrálně řízenou.“ To, co kdo dostane z Bruselu, bude záviset hlavně na propadu HDP v duchu hesla čím hůř, tím líp. Čím hůře na tom bude ekonomika, tím více uslyšíme o štědré bruselské dotační politice. Hodnota společného unijního dluhu momentálně činí 750 miliard a bude se pravděpodobně zvyšovat. Dluh má být splacen v roce 2058. V následujících letech se tedy musíme připravit na zvyšování cen.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová, Nerudová a spol. kopou do těch, kteří v EU nezvedli ruku. Jenže pro co? Odhaleno

13:00 Pekarová, Nerudová a spol. kopou do těch, kteří v EU nezvedli ruku. Jenže pro co? Odhaleno

Europarlament ve čtvrtek schválil usnesení, které vyjadřuje podporu Ukrajině ze strany Evropské unie…