S narůstajícími počty covid pozitivních se mění obraz Česka jako bezpečné země. A to i u našich nejbližších sousedů na Slovensku. V pondělí slovenský Ústřední krizový štáb potvrdil doporučení Pandemické komise a zařadil Česko na seznam rizikových zemí.
Co to pro Slováky znamená? Po návratu z Česka budou potřebovat negativní test na covid ne starší 72 hodin, jinak budou muset nastoupit do karantény. Dodejme, že karanténa byla na Slovensku zkrácena ze 14 dní na 10. Výjimky platí pro pendlery, kteří pracují do 30 km od hranic, a také pro studenty, pedagogy, vědce, zdravotníky, zemědělce, sociální pracovníky, pracovníky v kritické infrastruktuře a některé umělce a sportovce. Omezení začíná platit od tohoto pátku.
Na hranicích s Českem budou dle deníku SME hlídkovat policisté a náhodně kontrolovat ty, kdo do země vstupují. Pokud nebudou mít test na koronavirus mladší 72 hodin, budou se muset registrovat na slovenském koronavirovém portálu a nastoupit karanténu. Na karanténu se bude prý dohlížet systémem náhodných kontrol a také sledováním polohy mobilu. Místní úřady veřejného zdraví prý dostanou seznam čísel, která byla přihlášena do mobilních sítí v Česku a úředníci ho prorovnají se seznamem těch, kdo jsou v karanténě. Kdo nebude v obou seznamech, bude prý podezřelý, že porušil pravidla.
Andrej Babiš dle SME.sk nehodlá dělat reciproční opatření a je podle něho škoda, že Slovensko k těmto opatřením sahá a rozhodnutí premiéra Matoviče prý nerozumí a není k nim důvod. Premiéři V4 se přitom dle SME.sk ujišťovali, že proti sobě opatření ekonomického charakteru nezavedou. Ale to se dle Matoviče týkalo jen zavření hranic, nikoliv těchto omezení.
Jak informuje Echo24, Andrej Babiš připomenul, že Slovensko testuje až pětkrát méně než Česko. Nicméně prý chápe pozici svého slovenského protějšku, který má údajně křehkou koalici. Opatření ze strany Slovenska se podle Babiše týká především turistů a doufá proto, že se jím zásadně nenaruší ekonomické vztahy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas