„Tam, kde jiní selhali, zastavili přesilu nepřátelských jednotek útočících na polské území,“ napsal server.
Čeští vojáci přijeli na pomoc Wislandii
Do cvičení Anakonda se zapojilo přes 12 tisíc vojáků z devítky zemí NATO. Polsko v něm bylo označené jako „Wislandia“ a bylo napadeno z východu masivní vojenskou silou za podpory početných podvratných a záškodnických skupin v pohraničních oblastech.
Wislandia jako členská země NATO požádala o pomoc spojence. Česká republika vyslala 7. úkolové uskupení o síle 5 600 vojáků. Ve skutečnosti však do Polska odjela necelá dvoustovka českých vojáků. „Přímo na cvičišti vybudovali funkční hlavní velitelský štáb. Tak, jak by v operaci měl vypadat a pracovat,“ uvedl server s tím, že boje probíhaly prostřednictvím speciálního počítačového simulátoru asi 200 kilometrů daleko ve Varšavě. Tam, za pomoci desítek počítačů, po mapě pohybovali virtuálními tanky, minomety, průzkumnými oddíly nebo dělostřelectvem nižší velitelé. „Podle vývoje na bojišti jsme dávali našim úkoly a ti se je na simulátorech snažili splnit,“ vysvětlil průběh manévrů velitel české jednotky a 7. mechanizované brigády z Hranic Josef Kopecký.
Tam, kde podle Kopeckého jiní končili po střetech s dvaceti nebo třiceti procenty bojeschopných sil, české jednotky díky výborným manévrům udržely svou bojeschopnost na šedesáti procentech.
„Ovládáme manévrový boj. Myslím, že je to díky bohatým zkušenostem ze zahraničních misí a operací NATO a také komplexním cvičením například s Američany,“ uvedl Kopecký.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam