„Považuji za hrdinský čin, jestliže někdo najde odvahu zachránit nevinné lidi, do nichž najíždí auto, v krajním případě i usmrcením řidiče-zabijáka. Nejde o vraždu, ale o zabránění většímu zlu zlem menším,“ domnívá se Mikulášek. Podle něj je jedno, jaké motivy daný člověk, který najíždí do lidí, má. „Jestli jde o teroristický útok, psychické vyšinutí, zabíjení pro zábavu nebo opilost, kdy dotyčný pořádně neudrží volant v rukou,“ řekl.
Advokát Jaroslav Ortman je však poměrně optimistický. „Podle mě to v žádném případě vražda nebude,“ řekl serveru Lidovky.cz. Střelec podle něj může vyváznout jen s podmínkou.
„Existuje pojem krajní nouze, kterým někdo odvrací čin jinak trestní. Tento pojem může dotyčného vyvinit. Muselo by se však zkoumat, zda v krajní nouzi jednal, nebo ne. I kdyby její pravidla překročil, například že by řidič ujížděl a na nikoho už nenajížděl, tak by šlo o ublížení na zdraví s následkem smrti. V zákoně se píše, že kdo v silném rozrušení vyvolaném emocemi a situací chce někomu ublížit na zdraví a náhodou způsobí smrt, je postižen sazbou dva až osm let. A může to být i podmínka. Podle mě to v žádném případě nebude vražda a bude se zkoumat, zda jde o krajní nouzi či ublížení na zdraví s následkem smrti,“ řekl jasně.
Zda však střelcova obrana byla v dané situaci adekvátní, nechtěl Ortman hodnotit. „Je to věc posuzování důkazů, které bude hodnotit policie, státní zástupce a soud. Záleží na situaci,“ řekl.
Původní text ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef