USA spolu s Jižní Koreou oznámily, že chtějí na korejském území umístit protiraketový systém THAAD, což vyvolalo okamžité protesty Číny.
„Rozhodnutí je zatím posledním krokem v nátlaku na stále více izolovanou Severní Koreu, Čína se však obává, že radarový systém bude moci sledovat její vojenské schopnosti,“ uvádí Reuters. Svou nevoli s umístěním raketového systému vyjádřilo i Rusko.
„Jedná se pouze o obranné opatření. Není namířeno vůči nikomu jinému než Severní Koreji a hrozbě, kterou představuje, a jeho obranné zbraňové systémy nejsou ani navrženy, ani schopny ohrozit čínské bezpečnostní zájmy,“ uvedly americké úřady.
Jak Jižní Korea, tak i USA trvají na tom, že jde pouze o snahu předejít agresi ze strany Severní Koreje, která v posledních měsících otevřeně testovala svoje raketové systémy. Naposledy minulý týden, kdy vystřelila tři balistické rakety v údajném testu preventivního úderu proti Jižní Koreji.
Rakety měly dolet 500 až 600 km, tudíž by podle představitelů jihokorejské armády mohly zasáhnout jakýkoliv cíl na jejich území, pokud by to Severní Korea chtěla.
Ta se mimo jiné potýká se sankcemi ze strany Rady bezpečnosti OSN poté, co v lednu uspořádala již čtvrtý jaderný test a hned o měsíc později testovala svoje rakety dlouhého doletu.
Riceová dále uvedla, že je nutné, aby všechny země dodržovaly sankce OSN vůči Severní Koreji, a byla potěšena tím, že na nich i přes současné protesty ohledně raketového systému trvá i Čína.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa