Schneider dle Jandourka vyčetl české humanitární a lidskoprávní organizaci Člověk v tísni dvě skutečnosti. Jednak, že prý vyzývá k tomu, aby si lidé dávali pozor na pronikání ruského vlivu k nám, a jednak se mu údajně nelíbilo, kolik peněz dostává Člověk v tísni ze zahraničí, z čehož prý usuzuje, že se společnost sama stává zahraničním agentem.
„Podle Schneidera to vypadá, že Člověk v tísni nemá nic jiného na práci než utrácet peníze na hledání ruských agentů, kteří podle něj zřejmě neexistují. Vlastní předmět činnosti organizace, totiž humanitární pomoc, zcela pomíjí,“ pokračoval Jandourek ve své argumentaci.
Komentátor Svobodného fóra nicméně soudí, že Schneidera nelze brát vážně, neboť se „tak pilně angažuje na ruské straně“. Proč to dělá, není dle Jandourka jasné. „Kopírovat úplně ve všem a přesně názory Kremlu je ale činnost, která je podivná. U někoho je to jasná osobní pomatenost jako v případě „velitele“ Jiřího Vyvadila, u někoho je to hraní role užitečného idiota, jiný si tím kompenzuje svoje komplexy a pocit zneuznanosti a někdo další má v Rusku své ekonomické zájmy. A někdo je prostě jen blouznivec. Výsledek je ale tentýž. Služebníčkování zaostalému impériu, odkud uteče každý, kdo může,“ píše Jandourek.
„Jsou to smutné konce, když se člověk stává hlásnou troubou a všichni vidí, že je asi trouba. Jen on to nevidí,“ povzdechl si komentátor na závěr.
Plné znění Jandourkova komentáře ZDE
Podle Jana Schneidera se komentátor Svobodného fóra dopustil hned několika argumentačních přešlapů. Kupříkladu není pravda, že by Člověka v tísni považoval za zahraničního agenta. „Pouze odkazuji na americký zákon Foreign Agents Registration Act (FARA), což autor příznačně zatajuje, protože se mu to nehodí do krámu. Podle amerického zákona FARA by se totiž organizace typu Člověk v tísni coby příjemce peněz ze zahraničí musela deklarovat jako zahraniční agent. Pak může taková organizace v USA působit, ale musí být jasné, čí zájmy brání,“ objasnil Schneider.
Podobně nesmyslná je prý také Jandourkova teze o tom, že sotva někdo může brát Schneidera vážně, když se „pilně angažuje na ruské straně“. „Odmítám se (v návaznosti na inkviziční a komunistickou tradici a spolu se Šiklovou) radši mýlit s Američany než mít pravdu s Putinem. Jako Husův ctitel budu mít radši pravdu s kýmkoliv než se mýlit s kýmkoliv. Faktem ale je, že se to materiálně ani kariérně příliš nevyplácí,“ říká k tomu Schneider.
Analytik ve své reakci dále uvádí, že Jandourek se pere se svými vlastními přeludy či na několika místech rovnou zcela nepokrytě lže. „Až dojemný je zfušovaný pokus o ‚analýzu‘ mých motivů, proč dělám ‚pochybné věci‘. To už je na Chocholouška, jak se říká. Nikoliv, já dělám věci, jaké jsem dělával, pouze divnému připadají divné. Kritickou sebereflexi ovšem od autorů tohoto typu těžko očekávat,“ míní Schneider.
Plné znění reakce Jana Schneidera ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš