„V případě jaderného útoku, Jean-Claude Juncker a jeho tým evropských komisařů nebude moci najít útočiště ve speciálním úkrytu,“ uvedla tento týden Evropská komise. Neexistují pro ni totiž speciální jaderné kryty.
Viceprezidentka Evropské komise pro rozpočet a lidské zdroje Kristalina Georgievová nedávno totiž odpovídala na otázku dánského europoslance Jorna Dohrmanna, kterého zajímalo, jak jsou na tom protiatomové kryty pro zaměstnance komise. Její odpověď jej zřejmě nepotěšila
Komise se stejně jako mnozí jiní řídí systémem včasného varování ARGUS, který zahrnuje velké množství systémových procesů, nejen těch komisních.
„Také umožňuje komisi zajistit rychlou, koordinovanou a efektivní reakci, včetně instruktáže a vedení ohledně toho, co dělat v případě nastalé krize,“ řekla Georgievová.
Belgie přitom již v dubnu zavedla bezpečnostní opatření, v rámci kterého dostávají všichni občané jodové tablety, které v případě jaderného nebezpečí snižují negativní následky radiace na štítnou žlázu a předcházejí tak možnosti vzniku rakoviny.
Tyto tablety by měl dostat každý, kdo žije v okruhu sta kilometrů od jaderné elektrárny. Ve výsledku by tak měl každý Belgičan mít přísun jodových tablet, protože je nutné vzít v potaz i ty elektrárny, které se nacházejí ve Francii či Nizozemsku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa