KPR koncem května své rozhodnutí přestat poskytovat jakékoliv informace některým médiím zdůvodnila bojem proti dezinformacím. Opatření se týká týdeníku Respekt, serverů Seznam Zprávy a Deník N a pořadů České televize 168 hodin a Reportéři ČT. Kancléř Vratislav Mynář uvedl, že některá média se snaží „neseriózním a nestandardním způsobem získávat informace od pracovníků KPR“. Zástupci dotčených médií tehdy rozhodnutí Hradu odmítli.
Deník N dnes uvedl, že na Kancelář prezidenta Miloše Zemana podal správní žalobu. „Podle nás postupovala nezákonně, když se rozhodla vybraným médiím včetně Deníku N neodpovídat na otázky,“ stojí v prohlášení. Odpovídat médiím bez diskriminace na dotazy je povinností každého úřadu, uvedl list. „Občané mají právo být informováni o počínání státu a média jsou tu od toho, aby státní moc kontrolovala,“ doplnil.
Představitelé Deníku N dodali, že rolí médií není se s úřady soudit, avšak květnové rozhodnutí KPR je natolik závažné, že bylo třeba učinit výjimku. „Žalobou nesledujeme jen zájem Deníku N. Jsme přesvědčení, že hranice toho, co si úřady smějí a nesmějí ve vztahu k médiím dovolit, musí stanovit soud,“ zdůvodnil Deník N žalobu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.