České zákony jasně říkají, že homosexuální pár nemůže adoptovat dítě. Pokud si dítě osvojí jeden z členů páru, druh či družka k dítěti nemají rodičovská práva a povinnosti. Partneři Dvořákovi se s tím však nechtěli smířit. Našli si v USA agenturu, jež jim vyhledala ženu, která pánům odnosila miminko. V Česku tento proces není legální, ale v USA to není problém. Oba pánové poskytli ženě své spermie. Biologickým otcem dítěte je jeden z nich; oni prý nechtěli vědět, který z nich to je. Malou Karolínu, jak se miminko jmenuje, oba považují za svou.
V Česku však museli řešit nejeden problém. „My jsme si vlastně přivezli americkou turistku. Karolína má americký rodný list a cestovní pas, takže z hlediska zákona tady mohla být bez víza tři měsíce. Takže poslední měsíc je z ní vlastně takový ilegál,“ uvedl Matěj Dvořák.
Oba pánové se obrátili na Nejvyšší soud ČR a žádali uznání svého otcovství i v Česku, V zádech přitom měli rozsudek Ústavního soudu ČR z léta loňského roku. Ústavní soud tehdy zrušil verdikt Nejvyššího soudu, který žádost jiných dvou gayů zamítl. Letošní žádosti už vyhověl.
„Rozhodnutí Nejvyššího soudu je důležité symbolicky v tom, že se jedná o první český stejnopohlavní pár, který byl uznán právoplatnými rodiči, ale hlavně tím potvrdil, že se bude držet judikatury Ústavního soudu a své předchozí judikatury z loňského roku a bude obdobně rozhodovat i do budoucna,“ uvedl advokát Petr Kalla, který se této problematice věnuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp