Ekoaktivisté, feministky, LGBT a bojovníci proti bílému muži. Kam to povede? Spisovatel Vondruška tuší

29.07.2020 9:57 | Zprávy

Spisovatel Vlastimil Vondruška na svém blogu upozorňuje, že dnes sice stále žijeme v kapitalismu, ale mohutná řeka času ho může podemlít a odnést podobně jako kdysi odnesla prvobytně pospolné uspořádání společnosti, poté smetl i otrokářství, feudalismus, kapitalismus 19. století i socialismus. Vondruška nepochybuje, že jednou může být nějakým novým uspořádáním nahrazen i současný kapitalismus 21. století. Vondruška už tuší, čím bude nahrazen.

Ekoaktivisté, feministky, LGBT a bojovníci proti bílému muži. Kam to povede? Spisovatel Vondruška tuší
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Akademik, spisovatel Vlastimil Vondruška v ostravském Knihcentru

Za Vondruškova mládí, v dobách nadvlády komunistů nad touto zemí, se vyprávěl vtip. Co je to socialismus? Je to trnitá cesta od kapitalismu ke kapitalismu. A Vondruškovi se zdá, že na dnešní dobu by se hodil podobný vtip. Co je to kapitalismus? Trnitá cesta od socialismu k socialismu. „Neboť přesně to se děje,“ napsal Vondruška na svém blogu.

 Jak na to přišel?

Srovnal totiž první kapitalismus, který byl tvrdý, ale zároveň říkal, že co si vyděláte, patří vám. Bohatý neměl být stát, nýbrž podnikaví lidé. Ale jak šel čas, stát začal zisky podnikajících lidí stále více přerozdělovat. A skončilo to socialismem, kde stát přerozděloval všechno ve jménu sociální spravedlnosti. „Kapitalismus vyznačuje majetková nerovnost a svoboda jednání, socialismus charakterizuje majetková a sociální rovnost a státní direktiva,“ vyložil svůj pohled na obě zřízení spisovatel.

Když se dnes dívá kolem sebe, má pocit, že nálada společnosti se mění a má za to, že se může proměnit i stávající společenské uspořádání.

„Politické revoluce, stávky za lepší pracovní podmínky a mzdy, hnutí ekologických aktivistů, feministek, stoupenců LGBT a extremistů, bojovníci proti odkazu ‚bílého muže‘ a proti legitimním politickým reprezentacím, vzešlým z demokratických voleb, fanatičtí stoupenci centralizace Evropy, požadující eliminaci národních států, všemocné politické a úřední elity a egoistické nadnárodní finanční a průmyslové korporace, zdivočelá média, to vše jsou symptomy rozkladu a neschopnosti stávajícího společenského systému. Tedy kapitalismu, který už dávno skutečným kapitalismem není.“ pravil Vondruška.

Prostě a krátce řečeno, podle spisovatele směřujeme k neomarxistické společnosti. Vondruška z toho nemá ani trochu radost, ale je o tom bytostně přesvědčen.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová, Nerudová a spol. kopou do těch, kteří v EU nezvedli ruku. Jenže pro co? Odhaleno

13:00 Pekarová, Nerudová a spol. kopou do těch, kteří v EU nezvedli ruku. Jenže pro co? Odhaleno

Europarlament ve čtvrtek schválil usnesení, které vyjadřuje podporu Ukrajině ze strany Evropské unie…