Deník Daily Mail například odhalil, že den po referendu všichni tři soudci Nejvyššího soudu vyjadřovali na banketu v Mansion House v Londýně viditelné nepřátelství vůči jednomu z hlavních představitelů kampaně za brexit, Michaelu Govemu. „Posměšky, hlasité nesouhlasné mumlání a ironický potlesk. Šlo o jasnou demonstraci pevně proevropského pohledu nejvyšších zástupců britského soudnictví,“ konstatuje Daily Mail.
Soudci se nacházeli v davu lidí, kteří dávali jasně najevo, co si myslí o brexitu a jeho příznivcích. „Bylo to neskutečné. Jakmile se slova ujal Michael Gove, nálada v místnosti se náhle ocitla pod bodem mrazu. Jejich reakce byly neuvěřitelně negativistické a nepřátelské,“ cituje britský deník jednoho z přítomných hostů výše zmíněného banketu. „Reakce drtivé většiny hostů, mezi kterými byli i soudci Nejvyššího soudu, byly nenávistné,“ souhlasí další z hostů.
Svůj projev měl onoho večera také jeden ze tří soudců Nejvyššího soudu, lord Thomas. „Jak říkával Harold Wilson, za jediný týden se toho může v politice změnit mnoho. Ať už hovoříme o rychlosti, nebo povaze změny v oblasti politiky, představitelé nezávislého soudnictví se však k politice nevyjadřují. Naším úkolem není dělat politiku, což je hlavní zásada každého právního státu,“ uvedl tehdy podle Daily Mail Thomas.
Ovšem jím deklarovaná nezávislost a nezaujatost se dostává do poněkud jiného světla, když se vezme v úvahu, že si vzpomenul zrovna na citát někdejšího labouristického premiéra Harolda Wilsona. Právě Wilson totiž v referendu v roce 1975 podporoval členství Velké Británie v Evropském hospodářském společenství (EHS). Tehdy sice labouristé nebyli v této otázce zdaleka tak jednotní jako dnes, ale už samotná citace jednoho z proevropských politiků naznačuje Thomasovy postoje.
Thomasovu údajnou nezávislost zpochybňuje také jeho profesní minulost, v rámci které působil v orgánech Evropské unie. „Thomas byl z pohledu své kariéry vždy oddaným příznivcem Bruselu. Založil například European Law Institute, což je klub právníků a akademiků usilujících o zlepšení práva platného v EU. Vedle toho byl dva roky prezidentem orgánu European Network of Councils,“ píše Daily Mail.
Buď jak buď, včerejší rozhodnutí Nejvyššího soudu kritizují vedle představitelů kampaně za brexit také někteří komentátoři. Philip Johnston z deníku Telegraph považuje za chybu, že se v této záležitosti vůbec Nejvyšší soud nějakým způsobem angažoval a vyčítá jeho soudcům, že svým rozhodnutím ještě více rozdělují veřejnost i parlament. „Nejvyšší soud se do této politické debaty vůbec neměl vměšovat. Je zřejmé, že jeho rozhodnutí jen nastartuje další zuřivou polemiku.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro