V opačném případě podle nich bude vytvářen stále větší prostor pro kroky, jakým bylo například nedávné rozhodnutí řeporyjského zastupitelstva o vybudování vzpomínkového místa na padlé vlasovce.
Usnesení přijaté Evropským parlamentem letos v září mimo jiné zdůrazňuje, že druhá světová válka byla zahájena v důsledku smlouvy mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem o neútočení. „Nacistické a komunistické režimy prováděly masové vraždění, genocidu a deportace a zapříčinily ve 20. století ztráty na životech a omezení svobod rozsahem nevídané v celé lidské historii,“ píše se v usnesení EP.
Evropský parlament v něm vyjádřil úctu obětem totalitních režimů, odsoudil projevy a propagaci totalitních ideologií. Vyzval členské státy, aby odsuzovaly a potíraly popírání holokaustu. „(Evropský parlament) je hluboce znepokojen snahami současného ruského vedení překrucovat historické skutečnosti a maskovat zločiny spáchané sovětským totalitním režimem, což považuje za nebezpečnou součást informační války vedené proti demokratické Evropě s cílem Evropu rozdělit, a žádá proto Komisi, aby proti těmto snahám přijala rozhodná protiopatření,“ píše se také v dokumentu.
Podle komunistů jde v usnesení o snahu vládnoucích elit označit nacismus a Třetí říši za stejné zlo jako tehdejší Sovětský svaz. „Obvinit jej z podílu na rozpoutání druhé světové války, genocidy Židů, slovanských a dalších národů. Smyslem tohoto počínání je pak v předvečer 75. výročí porážky nacismu přehodnotit význam a podíl Sovětského svazu a Rudé armády na porážce nacistického Německa,“ uvedla KSČM.
Pokud vláda a ministerstvo zahraničí usnesení neodmítne a nepostaví se proti němu, vytváří se podle komunistů prostor například pro to, že v pražských Řeporyjích příští rok vznikne vzpomínkové místo na takzvané vlasovce. Ti byli občany Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády. S Němci pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům. Velitel jedné z divizí vlasovců Sergej Buňačenko vydal 6. května 1945 v Řeporyjích rozkaz, po kterém vlasovci přišli na pomoc protinacistickému Pražskému povstání.
Podle starosty Pavla Novotného (ODS) Řeporyje zhruba 300 padlým vojákům, kteří pomáhali při osvobozování Prahy v květnu 1945, důstojné pietní místo dluží. Komunisté uvedli, že vlasovci kolaborovali s nacistickým Německem. Podle KSČM také v případě, že vláda neodmítne evropské usnesení, například bude pokračovat snaha o odstranění památníku maršála Koněva v Praze 6.
Ústřední výbor dnes jedná také o rozpočtu strany či o zásadách bytové politiky KSČM, napsal ČTK místopředseda Stanislav Grospič.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp