Moderátorka Emma Smetana se hned na úvod experta zeptala, jak silní jsou evropští populisté. Prý silnější než dříve. „Celkově vyhráli, ale je důležité, že téměř celá populistická levice prohrála,“ dodal s tím, že vyhrávala téměř exkluzivně populistická, radikální pravice s 20 % až 25 % zástupců v Evropském parlamentu. Smetana poznamenala, že velké vítězství populistů se předpokládalo, ale nakonec k němu nedošlo, a zeptala se na důvody. Podle Muddeho je to proto, že preference těchto stran vystoupaly na vrchol v roce 2016, kdy vrcholila i uprchlická krize, a od té doby klesaly. Strany podle něj naplnily očekávání z průzkumů.
Ve Francii podle něj lidé hlasovali pro stranu Marine Le Penové, aby vyjádřili nespokojenost s prezidentem Macronem. V Itálii Matteo Salvini prý vyhrál, protože hned po vítězství v parlamentních volbách začal dělat kampaň pro ty další a na ministerstvu byl údajně jen asi 17 dní z celého svého mandátu. Také podle Muddeho zdařile zkanibalizoval hnutí Pěti hvězd.
Volby v Maďarsku prý už není možné považovat za demokratické: „Pro politické strany tam existují obrovská omezení týkající se politických kampaní, zatímco Fidesz může vést jako vláda svou kampaň nepřetržitě 24 hodin denně. Každé vládní vyjádření je vnímáno jako vyjádření Fideszu. Vedou tak nekonečnou kampaň, kontrolují veškerá média, která šíří pouze pozitivní zprávy o Fideszu.“ Maďarsko označil za poloautoritářský stát. Smetana namítla, že od voličů dostal Fidesz 52 % hlasů, na což měl Cas Mudde odpověď, že se jedná o 52 % voličů, kteří přišli k volbám, nikoliv populace. Ale uznal, že Fidesz i polské Právo a spravedlnost jsou populární proto, že podporují rodiny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas