Tibetský duchovní vůdce dalajláma pobýval pár dní v Praze a takový rozruch za poslední dobu vyvolalo málo co. Emoce, nadávky, urážky, drsná kritika vlády i prezidenta. To vše v posledních dnech znělo stále dokola.
Příznivci dalajlámy a zastánci samostatnosti Tibetu využili každého detailu, aby se svým odpůrcům třeba i vysmáli. Podobně je tomu se snímkem, který dokumentoval přílet dalajlámy na pražské letiště. Fotka zachycující vystupujícího tibetského duchovního z tryskáče se poslední dny šířila po sociálních sítích.
Jaký byl důvod? Na boku letounu, z něhož dalajláma vystupuje, byl totiž nápis společnosti, které tryskáč patří – Travel Service. Jde o největšího českého leteckého dopravce. Pikantní v souvislosti s dalajlámou byla pochopitelně skutečnost, že tuto firmu téměř z poloviny vlastní Číňané.
Nejvíce si to „vychutnal“ editor zpravodajství České televize Petr Albrecht, který na Twitteru zveřejnil zmiňovaný snímek. „Dalajlámu nám do ČR de facto přivezli Číňané, kterým Travel Service z téměř poloviny patří. Děkujeme,“ připsal k tomu žurnalista z veřejnoprávního média.
Luxusní tryskáč pro devět osob Cessna 680 Citation Sovereign skutečně do flotily společnosti Travel Service patří. Letecký dopravce ho pronajímá v rámci privátních letů. Jenže se ukázalo, že všechno bylo úplně jinak.
Snímek, který způsobil takový rozruch, je evidentně několik let starý. Potvrdil to sám Travel Service. „Naše společnost leteckou přepravu dalajlámy do ČR nezajišťovala,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz mluvčí dopravce Vladimíra Dufková. Dodala, že diskutovaný snímek je několik let starý.
Společnost Travel Service, největší český letecký dopravce, je nyní z téměř poloviny vlastněn privátní čínskou firmou CEFC, kterou do Česka přivedl Jaroslav Tvrdík. Na podzim loňského roku nejprve čínští byznysmeni ze Šanghaje koupili deset procent firmy. Letos v květnu svůj podíl zvýšili na 49,92 procenta. Více ani koupit nemohli, nedovolují to pravidla. Poté by se totiž z firmy stal čínský letecký dopravce.
Poznámka redakce: Petr Albrecht po zveřejnění tohoto článku zmiňovaný příspěvek na Twitteru smazal. Jeho původní existenci ovšem dokládá snímek jeho twitterového účtu z doby před jeho smazáním.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka