Příznivci hnutí Pro Chemnitz se kolem šestnácté hodiny sešli u nejznámějšího monumentu čtvrtmilionového města - památníku Karla Marxe. Čtveřice akcí, jichž se v podkrušnohorském městě zúčastnilo osm až deset tisíc lidí, byla z větší části poklidná. Hlavní akce ve městě nedaleko českých hranic se konaly především odpoledne.
Na protest proti krajní pravici nazvaný „Srdce místo štvaní" přišlo 2500 až 4000 lidí. A také několik předních německých politiků, kteří zdůrazňovali, že Chemnitz musí dát jasně najevo svůj odpor proti krajní pravici.
Souběžně se u pár stovek metrů vzdáleného památníku Karla Marxe uskutečnila manifestace pravicového hnutí Pro Chemnitz, na níž asi 1500 přítomných opakovaně skandovalo hesla jako „My jsme národ" nebo „Merkelová musí pryč". Většina zúčastněných se po jejím skončení zapojila do průvodu organizovaného protiimigračním hnutím Pegida a protestní stranou Alternativa pro Německo (AfD).
Tichým pochodem městem pak chtělo 4500 až 6000 účastníků uctít památku „obětí multikulturalizace". Kolem půl sedmé hodiny večer je však zastavila policie a po několika desítkách minut uvedla, že protest už překročil nahlášenou délku a jeho pokračování není ani z bezpečnostních důvodů možné. Cestu se totiž snažili blokovat účastníci protidemonstrace. I text agentury Reuters, který demonstranty představuje jako „krajní pravici“ a jejich odpůrce jako „antifašisty“ podporované respektovanými osobnostmi kalibru ministra zahraničí Heiko Maase, popisuje klíčové okamžiky takto: „Policie zastavila průvod extrémně pravicových skupin poté, co se mnoho antifašistických demonstrantů pokusilo prolomit bariéry“.
Pořadatelé následně shromáždění rozpustili, stovky demonstrantů ale odmítly i přes opakovné výzvy policie prostor před památníkem Karla Marxe opustit. V důsledku toho došlo k šarvátkám s policií a objevily se i pokusy o napadení novinářů. Části protestujících, kteří začali skandovat hesla jako „Prolhaný tisk" nebo „My jsme národ", se také podařilo prorazit jednu z policejních zábran.
I kolem devaté hodiny večer tak byly na místě, na němž má policie dva obrněné vozy, vodní děla i desítky dodávek, stovky lidí, které strážci zákona marně vyzývali, aby se rozešly. Policie další srážky hlásila na Twitteru z okolí nádraží v Chemnitzu. Také tam měla připravená vodní děla. K občasným střetům docházelo i s protestujícími proti neonacismu, kteří se v podvečer snažili narušit pochod pravice. Policie jim v tom ale úspěšně bránila.
Při protestech v Chemnitzu musela podle města celkem sedmnáckrát zasahovat záchranka, která jedenáct lidí převezla do nemocnice. Zranění utrpěl také novinář rozhlasové a televizní stanice MDR, kterého někdo shodil ze schodů. Další velká akce ve městě, jehož občané si stěžují, že jsou nespravedlivě líčeni jako příznivci krajní pravice, se uskuteční v pondělí. Bude jí koncert proti extremismu.
Čtvrtmilionové město zažívá demonstrace od uplynulé neděle, kdy zde násilně přišel o život pětatřicetiletý Němec s kubánskými kořeny. Podezřelými z tohoto činu jsou dva muži z Iráku a Sýrie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab