Řebíček by mohl být ilustrací klientelismu Topolánkovy vlády. V roce 2004 byl podnikatelem regionálního formátu a jeho firma Viamont byla blízko krachu. Dokonce i uprchlý podnikatel Tomáš Pitr se za něj přimlouval ve své společnosti Setuza.
V roce 2006, když nastupoval do úřadu, oficiálně deklaroval, že svůj třetinový podíl ve Viamontu prodal, aby nebyl ve střetu zájmů. Jenže tajil prodejnou částku, takže se objevily spekulace, zda nebyl prodej jen fiktivní.
Z majetkových přiznání, která v úřadu ministra podával, vyplývají podivné částky. Za rok 2007 dostal za akcie 40 milionů, v roce 2008 dokonce 220 milionů a loni jeho účet posílil o 80 milionů. Zda jsou to konečné sumy, nikdo neví.
Firma se za tři roky vykrmila
Řebíčkova firma přitom ze tří let jeho ministrování značně profitovala. Dostávala obří zakázky, tu za 2,2 miliard, tam za osm. V současnosti je Viamont opět ve ztrátě.
Zda v případu nešlo o podvod s hodnotou akcií nebo o fiktivní prodej, chce zjistit analytický útvar ministerstva financí, který podal na podezřelé transakce mezi Řebíčkem a Viamontem letos žalobu.
Řešit věc ale nikdo nechce
Vyšetřování vázne. "Dám ruku do ohně za to, že žádný spis neskončí v šuplíku," dušoval se pro MF Dnes ředitel protikorupční policie Libor Vrba. Nejmenovaný detektiv útvaru ale naopak prohlásil, že se na Řebíčkově kauze nepracuje.
Stejná situace je v tajné službě BIS. I tam mají spis, ale nic dalšího se neděje. Nový ministr vnitra Radek John by možná mohl leccos zvrátit. "Vyšetřujte," vzkazuje orgánům. "Hurá na to," dodává příznačně k Věcem veřejným.
Čtěte také:
Exministr Řebíček údajně uplácel za mlčení
Foto: alesrebicek.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par