„Zjistili jsme, že 80 procent materiálů, s nimiž pracujeme s českými školáky, je vlastně nesrozumitelných,“ prozradila Hoření o snaze přiblížit komunistickou nadvládu nejen v Československu dnešním mladým lidem. Historici zde mají na mysli i mladé Brity, Finy či Španěly. O mnohovrstevnosti života v reálném socialismu se mohou poučit i Češi, Moravané a Slezané.
Historie je způsob, jak mluvit o současných problémech. Je to zrcadlo, skrze které můžeme otevírat dnešní problémy. V oblasti mezinárodní politiky přetrvávají podobné problémy i dnes. Snažíme se také ukázat, jaké možnosti nabízel občanský odpor tehdy a jaké nabízí dnes,“ shrnula Hoření.
Máca obratem doplnil, že historie se opakuje. Dobře je to vidět např. na dokumentu ruské televize o invazi do Československa, kde jsou informace podávány dost tendenčně. „Historická témata jsou propagandisticky využívána i dnes,“ zdůraznil analytik Evropských hodnot.
Bohužel se dnes v České republice šíří různé dezinformace. „Dezinformační scéna cílí na menší internetovou gramotnost uživatelů internetu. Předkládané zprávy jsou navíc emočně zabarvené. Právě ta emoční stránka může občana ovlivnit v tom, jakého politika by měl volit. Je namístě bavit se o proruské propagandě. V poslední době mě zaujal dopis údajně sepsaný občanům České republiky. Jsou v něm formulace nepříznivé pro premiéra. Je tady zfalšovaný dopis, který se šíří a klade si za cíl poškodit premiéra,“ přidal příklad Máca.
Nakonec Máca ocenil snahu ministerstva vnitra bojovat proti ruské propagandě, ale tato snaha prý měla přijít tak o tři roky dříve.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp