Jak se může přesvědčit každý uživatel sociální sítě Facebook, covid-19 je žhavě monitorované a moderované téma a k příspěvkům o covidu sociální síť důsledně připojuje odkazy na oficiální zdroje informací. Na to, jak sociální sítě přistupují k tématu covidu a k mazání příspěvků, které jdou například proti konsenzu WHO, si stěžuje kde kdo. Ale nyní se ozvali editoři prestižního zdravotnického týdeníku British Medical Journal, který vychází od roku 1840. A poslali otevřený dopis zakladateli firmy Facebook, Marku Zuckerbergovi. Fiona Godleeová a Kamran Abbasi si stěžují na to, kdo dělá tzv. fact-checking, tedy kontroluje pravdivost příspěvků.
Uvádějí, že v září tohoto roku se jim svěřil bývalý zaměstnanec firmy Ventavia. Firma Ventavia byla jedna z firem, která firmě Pfizer (výrobce vakcín Comirnaty) pomáhala testovat její vakcínu. A týdeníku poskytl nahrávky, dokumenty, fotky a e-maily, které ukazovaly, že podmínky při testech ve firmě Ventavia byly nedostačující a mohly ohrozit jednak bezpečí pacientů a také důvěryhodnost dat. „Přišli jsme také na to, že ačkoliv FDA (americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, pozn. red.) dostal stížnost přímo na firmu Ventavia už před rokem, neproběhla ve firmě žádná inspekce,“ dodávají editoři. Magazín pak najal investigativního reportéra, který tento příběh sepsal do článku, který pak prošel kontrolou právníků, lékařů a také editorů. A vyšel 2. listopadu.
Ovšem již od 10. listopadu prý čtenáři hlásili potíže, když se článek snažili sdílet. Někteří nemohli, u jiných se u článku objevovalo varování, že „chybí kontext“ a že „nezávislí fact-checkeři mají za to, že by tento článek mohl lidi mást“. Dalším uživatelům přišlo varování, že kdo opakovaně sdílí nepravdivé příspěvky, tak jeho příspěvky budou méně viditelné. A administrátoři skupin, kde byl článek sdílen, byli dle týdeníku pro změnu informováni, že podobné příspěvky jsou „částečně nepravdivé“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.