Informační válka? Teď se brání pro změnu Vladimir Putin. Je tu nový plán

07.12.2016 9:12 | Zprávy

Ruský prezident Vladimir Putin schválil novou doktrínu informační bezpečnosti Ruské federace. Nová doktrína má v první řadě zajistit ruskou národní bezpečnost v informační oblasti, informuje ruská TASS.

Informační válka? Teď se brání pro změnu Vladimir Putin. Je tu nový plán
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Plakát nevládní organizace Reportéři bez hranic

Prezident Putin v úterý podepsal návrh zákona na vytvoření nové doktríny informační bezpečnosti Ruské federace. Celý dokument je přístupný na oficiálním portálu ruské vlády – ZDE.

„Nová doktrína představuje systém utvořený experty s úmyslem zabezpečení národní bezpečnosti Ruské federace v informační sféře,“ píše se v dokumentu.

Podle textu dokumentu je jedním z hlavních faktorů ovlivňujících snižující se informační bezpečnost země ustavičné narušování informační infrastruktury Ruské federace ze strany cizích států.

„Tajné služby hned několika zahraničních vlád neustále a ve stále větším rozsahu vyvíjejí informačně psychologický tlak s úmyslem destabilizovat vnitropolitickou a sociální situaci v různých částech světa, což často vede až ke ztrátě suverenity a teritoriální celistvosti některých států.“

Dalším důvodem k přijetí nové doktríny je neustále narůstající počet „zahraničních médií, které ruskou vládní politiku prezentují s vysokou mírou předpojatosti“. Ruská média, která působí na území cizích států, navíc často „čelí diskriminaci, a jejich novinářům je často znemožněno řádně odvádět svou práci“.

Zahraniční média mají prý negativní dopad na jejich ruské konzumenty. „V ohrožení je v první řadě ruská mládež, která je kvůli zahraničním informačním tlakům vystavena riziku „odcizení se od tradičních ruských duchovně morálních hodnot,“ uvádí se v doktríně.

Další problém autoři textu spatřují v narůstající kriminalitě ve finanční oblasti, ke které dochází kvůli nedostatečně zajištěné informační infrastruktuře.

Neméně závažným problémem je i nedostatečná úroveň rozvoje informačních technologií v Rusku, které je tak i nadále závislé na zahraničních technologiích, což je situace, která se prý musí v budoucnu změnit.

Hlavním cílem nové informační strategie je „zajištění bezpečnosti a prevence vojenských konfliktů, které by mohly vzniknout za pomoci informačních technologií, a ochrana státní suverenity a politické a sociální stability“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …