„Cizinci nadále zůstanou na území Spolkové republiky Německo. Tento krok německá strana odůvodnila skutečností, že všichni Iráčané požádali v Německu o azyl a bylo s nimi zahájeno azylové řízení. Iráčané odůvodnili podání žádosti o azyl rodinnými vazbami ve Spolkové republice Německo,“ uvedla Rendlová.
Skupina původně ubytovaná v Okrouhlíku na Jihlavsku, odkud v sobotu odjela za hranice, měla být podle cizinecké policie po návratu do ČR umístěna v detenčním zařízení a co nejrychleji vrácena do země původu. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) později uvedl, že si Iráčané mohou i znovu požádat o azyl.
Podle původní dohody se měli Iráčané vrátit do Česka dnes ráno, německá policie navrhla, aby se tak stalo na dálnici D8 u obce Petrovice na Ústecku. „Toto jsme z bezpečnostních i jiných důvodů odmítli. Poté němečtí kolegové licitovali o místě předání, což vedlo k oboustranné dohodě, že k předání dojde na jiném sjednaném místě, a to na hraničním přechodu Hřensko,“ popsala ranní jednání mluvčí cizinecké policie. Zhruba po hodině ale podle ní obdrželi čeští policisté telefonickou informaci z německé strany, že cizinci nebudou do Česka předáni, a to bez udání důvodu. Česká strana proto požádala o oficiální stanovisko a písemné odůvodnění.
Po dvou hodinách dorazilo do Čech oficiální oznámení, že Německo bere zpět svou žádost o převzetí cizinců na základě readmisní dohody a Iráčané zůstávají v Německu. „Tímto krokem byly ze strany české policie ukončeny všechny činnosti směřující k převzetí těchto cizinců v rámci readmisního řízení,“ dodala Rendlová.
Česká policie podle informací ČTK počítala s tím, že uprchlíky dnes po převzetí odveze do tábora pro běžence v Bělé-Jezové, kam už se chystali i právníci. Německo podle tohoto zdroje nemá povinnost s uprchlíky vést azylové řízení, ale možná právě kvůli informacím, že by skupinu v ČR čekala detence, toto řízení zahájilo.
S uprchlíky se podle informací ČTK ještě před odjezdem do Německa sešli zástupci ministerstva vnitra, kteří je varovali, že Německo azylové řízení nezahájí a skupině bude hrozit deportace z ČR do Iráku. Průběh schůzky ale údajně poměrně výrazně brzdily problémy s tlumočením, kvůli kterým mohlo dojít i k nedorozuměním. Skupinu měl také někdo k odchodu z ČR dlouhodobě manipulovat.
Přesídlení iráckých křesťanů do Česka organizuje Nadační fond Generace 21, dosud přijelo 89 běženců. Když pětadvacetičlenná skupina opustila bydlení na Jihlavsku, ministr vnitra projekt na přesídlení dočasně pozastavil. Budoucnost projektu chce řešit ve čtvrtek na jednání vlády.
Iráčané už dříve azyl v Česku odmítli a odjeli do Německa, kde byli za hranicemi okamžitě zadrženi i s řidiči autobusu soukromé firmy, která skupinu převážela. Řidiči nakonec ještě v neděli odjeli zpět do Česka sami.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk