Je zkažený celý systém? Václav Cílek pro PL: „Byl bych radši, kdyby Babiš odstoupil, ale…“

31.01.2020 11:37 | Zprávy

ROZHOVOR Václav Cílek hovoří o vývoji ceny a struktury elektrické energie v Německu a u nás, také o budoucnosti uhelných elektráren a o životě v oblastech, které má v příštích 30 letech zatopit oceán. V debatě o virech chválí pružnost a pohotovost Číny v boji proti koronaviru. A závěrem vysvětluje, jakou budoucnost vidí pro Blízký východ.

Je zkažený celý systém? Václav Cílek pro PL: „Byl bych radši, kdyby Babiš odstoupil, ale…“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Cílek

Pane Cílku, nepostrádáte u nás při své hlavní profesi poněkud větší angažovanost ekologicky zaměřených politických stran nebo alespoň jednotlivců?

Tak já jsem přesvědčen, že ta doba nazrála a že se i u nás určitě objeví. Ale objeví se primárně nikoliv v politice, ale v ekologii. Jestli a jak moc zasáhnou do politiky, to je samozřejmě otázka.

Pojďme dál. Německo vsadilo na energii z jádra a z alternativních zdrojů. Pro nás to znamená, že u našich západních sousedů půjde cena energie nahoru, a postupně v korelaci s tím stoupne i cena energie v Česku. A z německé strany se zároveň dostaneme pod ekologický i politický tlak ohledně existence našich uhelných elektráren. To by mohlo v konečném účtování pomoci alespoň našemu životnímu prostředí. Souhlasíte ?

Ano, je to téma dosti složité, ale vyjádřil jste ten rozpor v podstatě správně. Ale když mluvíme o těch alternativních zdrojích – na ty se nelze spoléhat. Dokonce i Dánsko, které má ty velké větrné farmy, tak je dovozcem energie.

Pokud chceme uvažovat o málo emisní energetické soustavě (bezemisní – to je nesmysl), tak speciálně pro ČR nejlépe vychází kombinace jaderné energetiky a fotovoltaiky, ale je dobré mít stejně v záloze i trochu uhlí a taky plynu. Jádra se rozhodně tak jako Němci vzdávat nemůžeme.

Naše temelínská elektrárna je minimálně emisní, a přitom má výkon zhruba na úrovni tří uhelných elektráren. Alternativní zdroje mohou tvořit v ideálním případě nějakých 10–20 procent celkové spotřeby energie.

V polském dole Turów v blízkosti českých a německých hranic se patrně bude hnědé uhlí těžit dalších 24 let. O prodloužení do roku 2044 ve středu rozhodlo polské regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi, aniž by přihlédlo k připomínkám z české i z německé strany. Otázka zní, zda to můžeme Polákům vyčítat...

Ano, právě, protože my s tou postupnou a velmi pomalou proměnou energetiky teprve začínáme. Takže i my máme svoje uhelné elektrárny, kterých se vzdát prozatím určitě chtít nebudeme.

A když bych udělal takový 30letý výhled, tak ano, měli bychom se snažit to uhlí a plyn postupně odbourávat a potlačit, ale je jasné, že to půjde pomalu a nemůžeme to dělat rychle a hystericky, tak jak se to někdy děje i dnes.

Pane Cílku, když už jsme u těch 30letých výhledů, tak zmíním studii Climate Central, která aktuálně uvádí, že zvýšení hladiny oceánů zasáhne do roku 2050 třikrát více lidí, než se původně předpokládalo – a to cca 300 milionů. Trochu to připomíná Čapkovu apokalyptickou vizi Války s mloky, kde jsou lidé přímo vyzýváni k tomu, aby se přesunuli z pobřeží a nížin do vnitrozemí a do hor, protože „hory se budou bourat až naposled...“ Nezačíná nějaký podobný proces?

Ne, tady jde o něco jiného, a sice, že ten problém vlastně nejde nijak zobecnit, protože to bude pro každý ten kout světa, který to zasáhne, znamenat něco jiného.

Třeba Benátky už nikdy neuvidíme takové, jaké jsou dnes. To je realita.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: .

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zrušme to.“ Rozhovor, z něhož chtěl Duka odejít, žije jinde. Mazání slov o LGBT

18:15 „Zrušme to.“ Rozhovor, z něhož chtěl Duka odejít, žije jinde. Mazání slov o LGBT

„Tohle já nepřijímám, zrušme to, chci ten rozhovor ukončit,“ prohlásil bývalý arcibiskup Dominik Duk…