Jedním z mnoha důsledků koronakrize je růst ceny potravin. Zdražilo hlavně ovoce či zelenina, ale i další produkty, což by se mohlo negativně podepsat na životní úrovni nízkopříjmových skupin obyvatelstva, především seniorů.
V té souvislosti se opět začalo výrazněji hovořit o nutnosti zajistit pro Českou republiku potravinovou soběstačnost. Dnes jsme odkázáni na dovoz z desítek jiných zemí, což podle některých analytiků vede k vyšším cenám. Je to logické. Dovést rajčata ze Španělska vyjde dráž, než z polí na Třebíčsku. Jenže pro pěstování potřebných komodit ve velkém, aby zároveň nešlo o luxusní potraviny, by bylo nutné vytvořit podmínky.
Někteří politici vytahují téma potravinové soběstačnosti zpravidla před volbami a poté, co se uzavřenou volební místnosti nechají téma opět na několik let usnout.
Zemědělští experti často vzpomínají, že pokud by politici skutečně chtěli, lze s problémem něco udělat. Vzpomínají v té souvislosti na doby poměrně nedávné, kdy jsme si dokázali domácí poptávku pokrýt sami a ještě jsme vyváželi. Nejde přitom zdaleka jen o vzpomínaná rajčata. Týká se to i masa, třeba vepřového.
Hnutí SPD dlouhodobě upozorňuje, že velký podíl na likvidaci domácí produkce měl rozmach obchodních řetězců, které za účelem vysokých marží tlačí výkupní ceny na minimum a kvalitní české potraviny za takovou cenu není možné vyrobit. Pak je nutné dovážet nekvalitní potraviny odjinud.
“Evropská komise podle nového prezidenta Agrární komory informovala Česko, že návrh zákona (který podporuje i hnutí SPD) na to, aby v obchodech bylo určité množství českých potravin, je v rozporu s jednotným evropským trhem! Opět vidíme, že Evropská unie z nás chce mít svou kolonii, kam může dovážet své potraviny horší kvality! EU nepomáhá, ale škodí,” míní hnutí Tomia Okamury.
V Poslanecké sněmovně proto už nějaký čas leží návrh zákona, podle něhož by obchodní řetězce musely od příštího roku nabízet minimálně 55 procent českých potravin s tím, že každoročně by se tento podíl zvedal o pět procentních bodů až do výše 85 procent. Návrh zákona však politické strany ve Sněmovně rozděluje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka
Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?
Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...
Další články z rubriky
14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT
Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…
- 18:11 Roky plánováno. Indoktrinace Ukrajinců, pak převrat. Jsme na prahu světové války, varuje profesorka
- 5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave
- 8:25 Petr Žantovský k akci, o které mainstream mlčí. A kdo ji předem napadl? Našel souvislosti
- 13:57 Václav Klaus: Fiala na to nemá. STAN předběhl ODS, v podstatě konec světa
- 11:01 Duševní stav Fialy: Asociální porucha osobnosti. Hovoří psychiatr Ivan David